het ontstaan van opstoppingen op den weg, doch dit gevaar zal waarschijnlijk niet groot blijken te zijn. Het derde bezwaar, nl. dat der invoering van gemotoriseerde onderdeelen in niet-gemotoriseerde tactische eenheden, heeft meer een theoretischen grondslag en zal eerst steekhoudend zijn, wanneer bij te houden oefeningen eventueel blijkt, dat de gesug gereerde organisatie uit hoofde van haar gemotoriseerd karakter niet past in het kader der bestaande, niet-gemotoriseerde gevechts eenheden. Samenvattend zal thans een overzicht worden gegeven van de aan de voorgestelde reorganisatie verbonden consequenties met betrekking tot de uitbreiding, resp. inkrimping, van de bestaande personeel-, paarden- en materieelformatie. Per „normale" Hp.V.P.A. komen de autoletten in de plaats van de beide treinkarren en komen de inheemsche paarden en twee geleiders te vervallen met uitzondering van de Hp.V.P.An. bij de afdeelingen bergartillerie, waarbij twee paarden en twee geleiders worden ingedeeldtwee hospitaalsoldaten zullen moeten worden opgeleid tot chauffeur, terwijl bij de niet geheel gemotoriseerde eenheden naar gelang van het aantal ingedeelde hospitaalsoldaten, na aftrek van het naast de bestuurders der autoletten gezeten aantal, rijwielen zullen moeten worden uit getrokken. Aangezien bij die afdeelingen, waarbij een „normale" Hp.V.P.A. ingedeeld wordt gedacht, tengevolge van het stationnaire karakter van hun optreden, de „geneeskundige" autolette en de „trein"- autolette wel steeds ongescheiden zullen blijven, is het apart medevoeren van een blik gasoline in den eerstgenoemden wagen niet noodig, doch wel gewenscht. Het materieel der „normale" Hp.V.P.A. bevat voorts twee draagbaren en één Thomasspalk (c.q. tevens twee ijzeren draag steden) minder dan dat der bestaande Hp.V.P.A., hetgeen met het oog op de geneeskundig te verzorgen militaire sterkte, in vergelijking met het aantal dezer artikelen bij de „versterkte" Hp.V.P.A., niet als een bezwaar kan worden aangemerkt. Overigens kunnen, wanneer dit bezwaar zou blijken te bestaan, deze drie artikelen op de „trein"-autolette in dit geval óók voorzien van een bandijzeren geraamte worden vervoerd. Per versterkteHp.V.P.A. vervallen de beide treinkarren en worden vervangen door drie autoletten het aantal paarden (vier) ondergaat geen wijziging. Het personeel wordt uitgebreid met één brigadier- of korporaal-ziekenverpleger en drie hospitaalsol daten (bij den staf) bij de Hp.V.P.An. der halfbataljons Barisan worden twee officieren van gezondheid ingedeeld instede van één. Drie hospitaalsoldaten dienen tot chauffeur te worden op geleidvoor twee brigadiers-(korporaals-) ziekenverpleger en 280

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 74