284 Ik wil dan beginnen met te doen uitkomen, dat het Indische leger in samenstelling en werkzaamheid karakteristieke verschillen toont met de Koninklijke Landmacht in Nederland, verschillen, welke in hoofdzaak hun grond vinden in de maatschappelijke en politieke verhoudingen in het overzeesche gebied. Ik noem al dadelijk de tweeledige taak van het leger in Ned.-Indië zij omvat le. handhaving van het Nederlandsche Gezag in den Archipel tegen onrust of verzet binnen de grenzen verzekering van orde en rust 2e. het keeren van vreemd geweld. De tweeledige taak is mede oorzaak van de sterk van het Hollandsche model afwijkende samenstelling van het leger. Het is in hoofdzaak een leger van vrijwilligers met langdurig dienstverbandmiliciens treft men in vredestijd slechts in zeer geringen getale aanbij mobilisatie maken de militieplichtigen op Java nog niet 1/3 gedeelte uit van het leger. Van de vrijwilligers behoort slechts deel tot de groep Europeanen de overigen zijn Inheemschen, welke weer uit niet minder dan zes verschillende, in aard en gewoonten sterk uiteenloopende landaarden worden gerecruteerd. Wellicht zal bij U de vraag rijzen, hoe het mogelijk is, bij zulk een heteregone samenstelling een goed samenhangend geheel te vormen. Dat zulks nochtans het geval is, mag onder meer worden toegeschreven aan den langdurigen diensttijd der vrijwilligers en aan het Europeesche element, dat in alle legeronderdeelen is vertegenwoordigd en, hoewel sterk in de minderheid, stevigheid geeft aan het geheel, gelijk het cement dat doet aan een uit steenen opgetrokken bouwwerk. Dat er inderdaad een goede samenhang is in het leger, valt gemakkelijk aan te toonen aan de hand van zijn eervolle, aan wapenfeiten zoo rijke krijgsgeschiedenis. Het kan mede blijken uit de volgende cijfers. De sterkte van het vrijwilligersleger heeft zich steeds, ook in zeer bewogen tijden van onrust, om een gemiddelde van 36.000 man bewogen zij was enkele jaren geleden in den crisistijd slechts 31.000 man. Plaatst men in gedachten dat aantal tusschen de 60 millioen bewoners van onzen Archipelvormt men zich een beeld van de uitgestrektheid van ons gebied in Oost-Azië bedenkt men, dat in de gewesten buiten Java, een oppervlakte beslaande van 48 X Nederland, slechts ruim 9.000 militairen belast zijn met de verzekering van orde en rust, waarvan in Nederlandsch Borneo (Tarakan en Balikpapan uitgezonderd), een gebied grooter dan Frankrijk, slechts 1200, zegge twaalf honderd man dan zal men wel tot de erkenning komen, dat de efficiency van het leger, voor wat betreft de uitoefening van zijn dagelijksche taak, weinig te wenschen overlaat. Men slaakt wel eens de verzuchting dat het vrijwilligersleger, dat niet slechts een leger van soldaten, maar een leger van gezinnen is, zoo kostbaar is. Man voor man gerekend is een vrijwilliger, in vergelijking met een dienstplichtige, inderdaad duur, doch in de zooeven gegeven belichting is de kwalificatie „kostbaar" naar het mij voorkomt, moeilijk vol te houden. Gesteld, dat het in de practijk doenlijk zou zijn, de dagelijksche taak van het leger (handhaving van het Nederlandsche gezag en verzekering van orde en rust) door dienstplichtigen te doen verrichten, dan zou men, naar ik vermoed, het drievoudige van de door mij genoemde aantallen vrijwilligers onder de wapenen moeten houden, om hetzelfde effect te bereikendat zou het tegendeel van besparing opleveren. Teneinde een juist inzicht te geven omtrent de beteekenis van het leger voor de defensie, moet ik in het kort uiteenzetten, op welke wijze de troepen in de buitengewesten hun dagelijksche taak verrichten. Het zijn de zooeven door mij vermelde 9.000 man, in het leger „garnizoens-infanterie" geheeten. Zij zijn gesplitst in een groot aantal kleine detachementen, welke over het geheele grondgebied buiten Java verspreid zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 78