287 Zoo heeft de Regeering, hier en in Indië, het dan ook gezien sedert 1936 is de versterking van de weermacht met kracht ter hand genomen. Voor wat het leger betreft is daarbij het volgende als richtsnoer gekozen: Gelet op de gevaarlijke spanning in den internationaal-politieken toestand behoort de voorrang te worden gegeven aan die maatregelen, welke op korten termijn de weerkracht van het leger zullen verhoogen men dient voorts in de bestaande organisatie den achterstand op het punt van moderne bewapening en uitrusting in te halen in de derde plaats moet de voorgenomen versterking financieel niet alleen tot stand zijn te brengen, doch ook in stand zijn te houden. In dezen gedachtengang paste niet een aanzienlijke uitbreiding van het leger in den vorm van oprichting van nieuwe regimenten of divisiën zij zou onmogelijk in korten tijd zijn door te voeren de jaarlijks terugkeerende personeelslasten den pensioenslast niet te vergeten zouden aanzienlijk stijgen. Daarom werd besloten, de verhooging van de weerkracht voornamelijk te zoeken in de aanschaffing van moderne oorlogsmachines, welke een krachtige werking waarborgen en nochtans weinig bedienend personeel vorderen. Zoo is dan overgegaan tot vermeerdering van het aantal automatische wapens en infanteriemortieren, tot aanschaffing van modem kust- en veld geschut, van vechtwagens en „last but not least" tot aanzienlijke uit breiding van de luchtafweermiddelen en de luchtstrijdkrachten, met name van bomvliegtuigen, teneinde het luchtwapen, gelijk overal elders geschiedt, dichter bij de vooraanstaande plaats te brengen, waar het behoort. Ik meen goed te doen, wat langer stil te staan bij deze aanschaffing van bommenwerpers, welke als de belangrijkste bijdrage is te beschouwen in de versterking op korten termijn van onze weermacht. Zij ontleenen hun groote beteekenis vooral aan het feit, dat zij met een zwaren bommenlast, en met groote snelheid aanzienlijke afstanden kunnen afleggen. De serie toestellen, welke het eerst is aangeschaft en ten deele reeds in dienst is gesteld, kan met 1.000 kg bommen een vlucht van ongeveer 2.000 km vol brengen. Bij de volgende serie zijn nog aanmerkelijk gunstiger prestaties te ver wachten. De vraag is gesteld, waarom men eigenlijk voor de verdediging van Java, van Soerabaia in het bijzonder, vliegtuigen met een groote werkingssfeer Inoodig heeft. De reden moet worden gezocht in de geografische ligging van Java. Het is voor een vijandige luchtmacht niet mogelijk uit eigen land recht streeks een grootscheepschen bomaanval op Java uit te voeren. De vijand zal daarvoor noodzakelijk een uitgangspunt op korteren afstand van Java moeten kiezen, m.a.w. hij zal op een der eilanden in onzen Archipel zich het bezit van een kuststrook moeten verzekeren, en daar een basis inrichten, van waar zijn bommenwerpers in een enkele vlucht Soerabaia kunnen bereiken en vervolgens weer terugkeeren. Niet alleen voor een bomaanval, doch ook voor een krachtige maritieme actie tegen onze vlootbasis gepaard met landingsoperatiën, zal het noodig zijn, op niet te grooten afstand van Java een hulpsteunpunt in te richten. Het bezetten en inrichten van zulk een marine- of vliegtuigsteunpunt is geen werk van luttele uren. Men moet, behalve de voor den luchtaanval bestemde bombardementsvliegtuigen groote voorraden brandstof, munitie en levensmiddelen aanvoeren en gereed leggen, het vliegterrein (te land of te water) in orde maken, zorgen voor radioinstallaties, nachtverlichting en werkplaatsen, en ten slotte verdedigingsmaatregelen nemen. Er zullen vele dagen verloopen, voordat de luchtaanval of de maritieme actie kan worden ingezet. Het zal U duidelijk zijn, dat onze bommenwerpers met hun groote wer kingssfeer, steunende op hun reeds gereed zijnde basis op Java, door tal

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 81