290 De chars D blijven normaal onder bevel van den div. cdt., doch kunnen onder bijzondere tactische omstandigheden t.b.v. den reg.cdt. worden gesteld. De vewn. zijn van radio voorzien om de verbinding binnen het bat. vewn. te verzekeren. De aanval gebeurt schematisch als volgt Van achter naar voren eerst de inf. met zijn „chars d'accompagnement" over een diepte van 500 mdaarna de „chars de manoeuvre d'ensemble" in 2 echelons over een diepte van 800 m en met dit eerste echelon de „canons automoteurs", welke elk zich vertoonend anti-tankwapen zoo sr.el mogelijk onder vuur nemen dan de zóne ter diepte van 600 m, waar het eigen art. vuur (7.5 en 15.5 cm) ligt, waardoor de aanval wordt „ingekooid" en het le echelon chars D wordt gedekt. Het front van een oie. chars D variëert van 600 tot 800 m en stemt dus overeen met dat van een bat.inf.. In sommige gevallen, bijv. bij de „prise de contact", kan de frontbreedte van een reg.inf. worden ingenomen.1) De tussdhenruimte tusschen 2 vewn. bedraagt 50 m. Z ij n middelbare vewn. n o o di g In D.W. 1937 Heft 49 wordt een artikel uit „The royal Tank Corps journal" over bovenvermeld onderwerp behandeld. S. zegt dat de tegen standers van middelbare vewn. hun oordeel gronden op de mindere tref- baarheid tegenover vlgn., hetzelfde motief dat voorstanders van kleine oor logsschepen steeds naar voren brengen. In werkelijkheid vindt men de tegen standers der middelbare vewn. niet onder hen, die met dit strijdmiddel moeten vechten, doch meestal onder die personen, die bij de financiëele zijde zijn betrokken en terug schrikken voor de groote uitgaven, verbonden aan vewn. van een zwaarder type. S. merkt terecht op, dat de mogelijk heden der lichte vewn. 'begrensd zijn. In Engeland krijgt men wel eens een verkeerde voorstelling, doordat men vergeet, dat de op Salisbury Plain verkregen resultaten niet zullen worden bereikt, wanneer men in zwaar terrein komtdaar heeft men meer behoefte aan de prestaties van middel bare vewn. Om kleine vewn. tot staan te brengen, behoeven de in het terrein aanwezige loopgraven e.d. geen groote breedte en diepte te hebben. Ook het klim- en waadvermogen en de bescherming tegen vij. projectielen is bij den middelbaren vew. aanzienlijke hooger. Bovendien is de kleine vew. voor een ernstig gevecht te licht bewapend en is de munitie voorraad te gering. Wel is het aut.pantserafweerwapen goed tegenover lichte pantsers, doch tegenover zware vewn. is een pantserafweerwapen van grooter kaliber noodigook als schietgestel verdient een middelbare vew. de voorkeur. Elke lichte vew. zal een middelbaren vew. uit den weg moeten gaan. Ook uit moreel oogpunt kan men laatsgenoemde niet missen het is voor een bediening van een lichten vew., die zware vewn. tegenover zich heeft, geen prettige gedachte, dat eigen zwaardere vewn. niet te hulp kunnen komen. Naar onze gevoelens klinken S's motieven zeer aannemelijk. Uiteraard moet rekening worden gehouden met de mogelijkheden, welke het terrein voor middelbare vewn. biedt. Alleen dan, wanneer vaststaat, dat in onze vermoedelijke oorlogsterreinen middelbare vewn. niet bruikbaar zijn (dus ook niet door den vij.) zouden wij van dit type willen afzien. 1) Volgens Duitsche gegevens bestaat het bat. chars D uit een staf en 3 vew.cien.; de cie. uit een co.vew. en 4 sien. a 3 vewn. (het bat. telt dus 36 vewn.; bovendien 6 res. vewn.). Het bat. vormt met verw.eenheden van andere typen een hooger verband. De cie. is de kleinste tactische eenheid, welke nooit wordt gesplitst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84