292 schuwen voor vij. pag. en om hen op bepaalde doelen, welke voor de inf. gevaarlijk zijn, opmerkzaam te maken, zal noodig zijn hiervoor te gebruiken lichtspoormunitie dan wel geweer- en handgranaten met rook van verschil lende kleur. Artillerie b ij den pantserafweer. Die Kraftfahrkampftruppe Heft 12 van Dec. '37 geeft enkele beschouwingen uit Tsjecho Slovakije betreffende het aandeel van de art. in den pantser- afweer. De art. zal aan den pantserafweer deelnemen door haar vuur te brengen op de uitgangsopstelling der vewn. het pag. zorgt er voor den vij. pantser- aanval voor de hoofdweerstandslijn tot staan te brengen. Van de onder stelling uitgaande, dat het voor veldart. slechts zelden mogelijk zal zijn een voldoend spervuur af te geven om den pantseraanval tot staan te brengen en dat het art. vuur niet snel genoeg verplaatst kan worden om veel trefkans te hebben op snel rijdende vewn., wordt de taak van de veldart. bij de pantserbestrijding als volgt vastgesteld a. bestrijding van de vij. art., welke den pantseraanval steunt b. bestrijding van de vewn. vóór den eigenlijken aanval, dus tijdens opmarsch naar en verblijf in verzamel- en uitgangsstelling c. bestrijding van de vij. begeleidende art. d. bestrijding der aanvallende vewn. door de daarvoor beschikbare art. Op grond van verschillende overwegingen komt S. tot de conclusie, dat bij een pantseraanval voor de verdedigende art. vele opdrachten aanwezig zijn, welke beter dan een rechtstreeksche bestrijding der vewn., tot een goeden afweer bijdragen. „Denn hierzu sei das Panzerabwehrgeschütz da dieses ist die erfolgreichste und damit gefahrlichste Waffe gegen den Pan- zerkampfwagen". Gedachten over het inzetten van een regiments p a g. ci e. Luit. Gerloff wijst in Die Kraftfahrkampftruppe Heft 12, Dec. '37 op de vele vraagstukken, welke m.b.t. het gebruik van pag. nog om een oplossing vragen. Toch liggen naar S's meening de hoofdzaken vasthieromtrent vermeldt het artikel het volgende. 1. Bij het inzetten treden snelheid en besluitvaardigheid op den voor grond seconden kunnen beslissend zijn. 2. Iedere ondercdt. moet er van doordrongen zijn, dat zijn eerste wapen de motor isvalt deze uit, dan is het succes onbereikbaar. Een goede verzorging van den motor is dus een eerste vereischte. 3. Het inzetten van pag. wordt geregeld naar het (vermoedelijk) optreden van den vij. Naar mate de afstand tot den vijand vermindert, heeft men achtereenvolgens kans op a. ontmoeting met enkele paun. met motorwielrijders b. sterkere gepantserde vk. troepen c. een optreden in het regimentsvak tegen gesloten vew.aanvallen. 4. Bij de marschbeveiliging heeft pag. hoofdzakelijk te rekenen op een ontmoeting met paun. Deze zoo spoedig mogelijk het doordringen beletten. 5. Bij het inzetten voor het gevecht moet er naar gestreefd worden den vij. niet te verraden, waar pag. zal optreden. Bij het voorw. gaan zal aan dezen eisch niet altijd kunnen worden voldaan. 6. Een minder goede stelling, welke niet gemakkelijk door den vij. kan worden ontdekt, is te verkiezen boven een ideale stelling, welke het vuur van den vijand tot zich zal trekken. 7. De inzet van een pag.eenheid is niet gebonden aan een bat. vak, „sondern die Abschnitte der Panzerabwehr schreibt das Gelande vor".

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 86