293 8. I.v.m. de zware eischen aan het personeel te stellen, moet bij het instelling-brengen en stelling verwisselen z.v.m. van den motor worden gebruik gemaakt. „Nicht immer ist der gerade Weg der richtige, sondern der Umweg 'bietet fast immer die Möglichkeit, der Feindsichit und Feindwir- kung entzogen, die Geschütze in die neue Stellung zu bringen". S. eindigt met verschillende aanwijzingen voor sie.- en stukscdtn. d. V. Infanterie. Revue Militaire Générale, Dec. '37. In L'Infanterie puissante motorisée behandelt Mj. Drumillon de vraag, of het mogelijk is, een infanterie te scheppen, die door hare bijzondere bewapening en organisatie in staat is, een aanval te ontketenen en door te zetten op elke vij.inf., die niet in dusdanig versterkte stellingen positie heeft genomen, dat de inzet van zwaar geschut en zware tanks onvermij delijk is. Hij wordt tot het stellen van deze vraag, die hij bevestigend beantwoordt, geïnspireerd door berichten omtrent te Berlijn gehouden proeven met het „Halger-Ultra" geweer, dat, hoewel de normen van een handvuur wapen niet te boven gaand, in staat zou zijn, lichte projectielen (6,5 a 9 g) van 6 a 7 mm met een V0 van 1500 m/sec. te verschieten en daarmede op 50 m afstand alle soorten pantser beneden de 13 mm dikte te doorboren. S. acht de techniek thans in staat, om ten behoeve van de inf. de mid delen te leveren, die haar geschikt maken om een aanvallend gevecht (met de hiervoren reeds gemaakte restrictie) zoo goed als zelfstandig te voeren. De taak van de art. zou hierdoor beperkt worden tot alg. opdrachten (art. bestrijding) en vuursteun tegen van te voren vastgestelde doelen. Alle tijdens den aanval te constateeren doelen zouden door de inf. zelve moeten worden bevuurd, waardoor de moeilijkheden van de verbinding inf.-art. tijdens het gevecht zouden worden omzeild. Deze medewerking van de art. aan den aanval is zeer summier behandeld en vormt niet het overtui gendste gedeelte van S's betoog. Onderkend wordt het volgende dilemma of de inf. loopt vast wegens gebrek aan middelen, óf doordat de haar toebedeelde middelen te zwaar en te talrijk zijn (munitie om ze vooral onder vij.vuur mee naar voren te krijgen. S. meent door zijn organisatie deze laatste moeilijkheid tot een oplossing te kunnen brengen door het indeelen van een groot aantal gepantserde motorvoertuigen, welke voor een deel hoewel zij alle bewa pend zijn slechts dienen voor het vervoer van materieel en munitie op het gevechtsveld chars de transport)Het beginsel, de inf. alle noodige middelen te verstrekken en deze door pantsering tegen s'vijands wapen werking te beschermen, wordt zeer consequent doorgevoerdzelfs de ge- wondenafvoer geschiedt in S's schema per tank (chars sanitair es). Dat het systeem grootendeels wordt gebaseerd op pantserbescherming van de infanteriemiddelen komt o.i. eenigszins in strijd met S's uitgangspunt, het Halger-Ultra geweer met zijn groot doorborend vermogen. S. voelt dit zelf ook wel, waar hij reeds bij voorbaat tegenwerpingen tegen zijn stelsel tracht te ontzenuwen en zich onder meer richt tegen tegenstanders, die een dergelijke basis niet zouden durven aanvaarden uit vrees voor (nieuwe) tegenmaatregelen van den vijand. Hierbij betoogt hij, niet geheel te onrechte, dat een leger, dat het eerst een dergelijk stelsel aanneemt en zich de noodige middelen aanschaft, v.w.b. constructie- en gebruikservaring lange jaren een voorsprong op eiken tegenstander zal behouden. Te meer, omdat een vijf- jaarlijksche vernieuwing van alle technische voorzieningen mede op zijn programma staat. Wij volstaan verder met een beknopt overzicht van de aangeprezen orga nisatie en bewapening

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 87