295 in dit geval toevoeging bij voorkeur aan de zwaartepunt-divisie en liefst het lange geschut achterhouden m.h.o. op de art.bestrijding. De samenwerking met de div.art. kan als volgt geschieden: 1. de L.K.A.C. geeft den C.L.K.Art. telkenmale vuuropdrachten 2. afdn. of groepen van de L.K.Art. werken samen met de div.art. 3. deze afdn. of groepen worden gesteld onder de bevelen van de D.A.Cn. De eerste oplossing is voor den L.K.A.C. het moeilijkst, de laatste levert hem het meeste gemak op in het eerste geval houdt hij echter het reg. in eigen hand terwijl hij dit in het laatste geval ten deele en tot op zekere hoogte kwijt is derhalve verdient de tweede oplossing de voorkeur. Evengoed als het kan voorkomen, dat de L.K.art. door L.art. wordt ver sterkt is het mogelijk, dat het omgekeerde wordt gelast. Materieel. M.W. nr. 22 vermeldt de volgende gegevens omtrent het nieuwe Belgische 7.5 cm veldgeschut L/35, fabrikaat Cockerill (de tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op het nog in de bewapening zijnde geschut) V„ 650 (500) m/sec.; proj.gew. 7.5 (6.5) kg max. dracht 14 (11) km max. elevatie 43 (16)°; hor. schootsveld 20 (8)°; gew. in stelling 1600 (1450) kg, derhalve ongeveer even hoog als dat van een modernen lichten houwitser en o.i. voor een veldkanon te hoog. De strijd over de vraag, of men voor den pantserafweer dient te beschikken over motoraffuiten (zie I.M.T. 1937, blz. 851) wordt in K..K..F. Nov., 1937 voortgezet in Selbstfahrlafette neinPanzerjager ja'. S. is van meening, dat men den Panzerjager niet juist iets zwaarder moet pantseren dan zijn tegenstander daar hij dan ook juist iets langzamer zal zijn het afweerwapen dient zijn heil te zoeken in groote snelheid en daarvoor is lichtere pantsering noodig ter versterking van zijn betoog wijst hij op de torpedomotorboot die door haar groote snelheid in staat is, een kruiser aan te vallen. De Pakselbstfahrlafette is alleen te beschouwen als een snel verplaatsbaar en snel vuurbereid wapen dat reeds den doodsteek heeft ontvangen door den noodzakelijk gebleken eisch, kleinere doelen te bieden, een eisch, waaraan zij op den duur niet meer kan voldoen. Men volge daarom ook hier geen wedloop tusschen pantser en geschut doch zoeke de oplossing in het aanbinden van den strijd met het pantser door zoo klein mogelijke doelen biedend, gedekt opgesteld, geschut; de kleinere afmetingen en het daardoor geringere gewicht zullen tevens de snelheid van verplaatsing van het geschut voor het innemen van de gedekte opstelling gunstig beïn vloeden. In Moderne Lafettenbereifung erhöht die Beweglichkeit für Infanterie- kanonnen und Minenwerfer A.S.MNov. 1937houdt Dr. Stager, na te hebben betoogd, dat houten raden alsmede houten- of ijzeren raden voor zien van massieve gummibanden of luchtbanden, voor het onderwerpelijke geschut onbruikbaar en uit den tijd zijn, een pleidooi voor het gebruik, zoowel bij de zw.inf. wapens als bij de daarbij behoorende mu.voertuigen, van lichtmetalen raden voorzien van de schotzekere cellasticbanden (zie I.M.T. 1937, blz. 736), welke o.m. worden gebezigd bij het reeds in Ned. ingevoerde pags. van 4.7 cm, fabrikaat Böhler. Het weekblad Nationale Commentaren bevat een aan de London News ontleend bericht, dat de Japansche campagne in China voor buitenlandsche waarnemers eenige verrassingen heeft gebracht, in het bijzonder op het gebied van mechanisatie. Voor wat betreft de art. vermeende men dat slechts voor 10.5 cm geschut mechanische tractie zou worden gebezigd terwijl zulks, althans in N. China, ook het geval bleek te zijn met 7.5 cm vd.geschut hetgeen in strijd was met de verwachtingen, dat in genoemd gebied terwille van een grootere beweeglijkheid juist gebruik zou worden gemaakt van paardentractie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 89