303 S. geeft verschillende voorbeelden waarbij de uitvoering van de operatiën afhankebjk was van de verplegingsmogelijkheden. Bij het eerste oprukken in 3 colonnes moest na een sprong van 60 km, de opmarsch worden gestaakt, aangezien Generaal DE BONO het niet raadzaam achtte verder te gaan, alvorens de moeilijkheden, welke zich demonstreerden bij de aanvulling van verplegingsbehoeften, als gevolg van gebrek aan transportmiddelen, waren opgelost. Bovendien stagneerde al dadelijk de watervoorziening, niet tegenstaande het feit dat de genomen voorzorgsmaatregelen t.o.v. de water voorziening afdoende geregeld werden geacht. Tal van overeenkomstige voorbeelden worden in dit artikel beschreven. De dienst van aan- en afvoer stagneerde herhaaldelijk niettegenstaande de aangebrachte verbeteringen van de wegen. Aanvankelijk werd beschikt over een 200-tal gemotoriseerde voertuigen, welk aantal tijdens de operatiën is gestegen tot 15000. Vooral in het bergachtige operatiegebied deed zich de behoefte gevoelen aan auto's van klein formaat (type Balila). De troepentreinen bestonden voor een groot gedeelte uit lastdieren. De oplossing van het verplegingsvraagstuk werd nog aanmerkelijk ver zwaard door de omstandigheid, dat de intendance meermalen de voedsel voorziening van de zich in den rug van het leger bevindende Inheemsche bevolking moest regelen. De afstand van de havenplaats, waar de groote voorraden waren opgeslagen, tot aan het operatiegebied, werd dusdanig groot, en kwetsbaar (vooral op de rechterflank), dat het inrichten van een hulpverplegingsbasis noodzakelijk werd (nabij Adigrat)Na de bezetting van Makalle werd Generaal DE BONO vervangen door Generaal BADOGLIO, die opdracht had ontvangen den opmarsch te bespoedigen ondanks de aan den dag getreden verplegings- moeilijkheden. De politiek dwong nu eenmaal tot het spoedig volbrengen van de voorgenomen operatiën. De noodzakelijk aan te brengen verbeteringen van de wegen en het uitbreiden van het wegennet, vereischten zooveel tijd, dat naar andere mid delen moest worden uitgezien om de aanvulling van verplegingsbehoeften op snelle wijze te kunnen doen plaats vindendit middel werd gevonden in het gebruik van vliegtuigen. S. noemt enkele getallen van omvangrijke hoeveelheden verplegings- en legerbehoeften welke per vliegtuig zijn aangevoerd en geeft een beschrijving van de wijze waarop deze artikelen werden verpakt en uitgeworpen. Gedu rende 7 maanden werden 1000 ton levensmiddelen per vliegtuig opgevoerd. De aandacht wordt erop gevestigd dat deze zeer gunstige resultaten konden worden verkregen door de omstandigheid, dat van een luchtaanval van de zijde van de Abessynische strijdkrachten geen gevaar was te duchten. Het artikel wordt besloten met enkele beschouwingen ten aanzien van de leeringen, welke uit de geschiedenis van de Italiaansch-Abessynische expeditie op verplegingsgebied zijn te trekken. (Vermeldenswaard is o.a. dat versch- of bevroren vleesch werd opgevoerd in vleeschauto's, welke van een koelinstallatie waren voorzien). „Handbuch der Heeresverwaltung (Intendantur) im Frieden und Kriege" van Intendanturrat Dr. Helmut Waldeck. Bij de samenstelling van dit werkje heeft bij den schrijver de bedoeling voorgezeten om, afgescheiden van theoretische en historische beschouwingen, een leidraad te verschaffen ten dienste van de legerverpleging zoowel in vredes- als in oorlogstijd en een inzicht te geven in de zoo moeilijke materie der legerverpleging. Het boekwerkje is verkrijgbaar a R.M. 3.90 bij Verlag „Offene Worte" Bendlerstrasse 8, Berlin W. 35. In het Duitsche orgaan „Kolonial Post", aflevering October 1937, is eer> artikel verschenen „Die Truppen der Südafrikanischen Union, im Feldzuge zur

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97