304 Eroberung von Deutsch-Südwestafrika, 19141915". Dit artikel handelt o.a. over de samenstelling van de wapens en diensten van de Engelsche (Zuid- Afrikaansche) troepen. Een georganiseerde intendance-dienst was niet aan wezig en moest derhalve worden geïmproviseerd. Gedurende de operatiën, werd voor de levering van legerbehoeften gebruik gemaakt van de diensten van een aannemer, de firma de Beer, gevestigd te Kimberley (volgens mededeeling van Duitsche zijde, was de Beer multi-millionnair)Deze leverancier kreeg als het ware het monopolie van de leveringen. Niet alleen werd door de Beer voorzien in de behoeften aan kleeding, uitrusting, levens middelen, geneesmiddelen enz., doch hij verschafte zelfs wapens en munitie. De schrijver van het artikel vermeldt, dat de geïmproviseerde intendance- dienst niet voor zijn taak berekend was. De operatiën stagneerden dan ook herhaaldelijk als gevolg van het feit dat de verpleging soms geheel faalde. Meermalen konden de verplegings- behoeften niet onder het bereik van de troepen worden gebracht en werden de troepen op half-, soms op een derde rantsoen gesteld, hetgeen de dis cipline niet ten goede kwam. K. Geneeskundige Dienst. The Journal of the American Medical Association, 16 October 1937. In dit tijdschrift wordt een beschouwing gewijd aan een door Dr. A. Telbisz gehouden voordracht voor de Royal Society of Medicine over met strijdgassen besmette voedingsmiddelen. In den modernen oorlog is het gevaar niet denkbeeldig, dat gedurende den opvoer of in de opslagplaatsen van het etappe-gebied de voor de te velde staande legers bestemde voedings middelen van vliegtuigen uit worden besmet met chemische strij dstoffen en daarbij denkt men dan in de eerste plaats aan besmetting met mosterdgas. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat hoe waterrijker een artikel is, des te meer mosterdgas er door wordt geabsorbeerd en des te gevaarlijker het uiteraard wordt voor de consumptie. Ook heeft men er rekening mede te houden, dat voedingsmiddelen, door een terugtrekkende tegenpartij achter gelaten, opzettelijk besmet kunnen zijn met mosterdgas of aanverwante chemische stoffen, zoodat steeds de noodige voorzichtigheid ten aanzien van buitgemaakte eetwaren dient te worden betracht. Het schijnt uitermate moeilijk te zijn met mosterdgas besmette voedings middelen weer geschikt te maken voor de consumptie, en daarom is het zaak de verpakking dusdanig in te richten, dat besmetting onmogelijk of althans zeer moeilijk wordt. (Niet onbelangwekkend is in dit verband de mededeeling van het Hoofd van het Gas-medisch Laboratorium te Bandoeng, Dr. J. Visser, dat de eenige afdoende methode om besmette levensmiddelen wederom voor de consumptie geschikt te maken bestaat in het gedurende eenigen tijd koken daarvan. Hierbij mag vooral niet uit het oog worden verloren, dat de ont wijkende dampen mosterdgas bevatten en de koks derhalve behoorlijk van beschermende kleeding moeten zijn voorzien. Braden van vleesch is niet altijd afdoende gebleken. Interessant is in dit verband ook de ervaring, dat mosterdgas op van de buitenlucht afgesloten voorwerpen gedurende zeer langen tijd in actieven vorm aanwezig blijft. Dit moest in 1930 een troep werklieden ondervinden, die rails versjouwden, welke gedurende den wereld-oorlog in aanraking waren geweest met mosterdgas en sindsdien onder een hoop puin hadden gelegen. Gedurende het opruimingswerk, ruim 12 jaar later, kreeg een aantal arbeiders zeer ernstige mosterdgasverbran dingen. Dit onvrijwillige experiment bewijst wel, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn met betrekking tot deze verraderlijke materie).

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 98