2. LAWRENCE-WASZMUSZ, TEGENSPELERS door G. TH. SLOTHOUBER, Gep. Kolonel der Artillerie. (Vervolg. Zie I.M.T 1938, Nr. 2). Met een schets). IV. WASZMUSZ. (Vervolg). De oorspronkelijke opzet van den militairen missie-tocht door Perzië naar Afghanistan was niet al te duidelijk, hoewel eenige fouten toch wel vaststonden Duitschland zou de actie financieren, en het bevel zou in Turksche handen zijn. Als leider was door Enver aangewezen Reuf Bei x), een marine officier, die zich in den oorlog van 1911/12 tegen Italië naam had gemaakt als de vrijbuiter-commandant van de Hamidijé. Jong-Turk natuurlijk, Europeesch geschoold, een begaafd maar onevenwichtig mandie wel rooftochten in Perzië voor de oogen zag blinken, doch voor de subtiele Djihad-actie der Duitschers naar Afgha nistan weinig voelde Jeni Toeran Het liep dan ook van huis uit mis. Na veel getreuzel en wachten was men in Februari 1915 nog steeds niet verder dan Bagdad en ageerden alleen enkele Duitsche agenten in Perzië om de stemming der bevolking ten gunste van den Heiligen Krijg te beïnvloeden. Op dit tijdstip waren de Russische troepen reeds doorgedrongen tot Tabriz in Perzisch Azerbeidsjan en rukte de Turksche bevel hebber Halil Bei hen tegemoeten versloeg hen. Nu koesterden, zooals wij reeds hebben opgemerkt, de Perzen een diepen haat voor de Turken maar, zij hadden van deze toch niet zóó veel geleden als van de Russen. Er was derhalve een lichte neiging van Perzisch enthusiasme voor de Turken te bespeuren, die 213 Einde 1918 was Reuf de Minister van Marine, die in Moedros het wapenstilstandsverdrag onderteekende. Daarna werd hij een der eerste vol gelingen van Kemal, en als zoodanig de eerste Ministerpresident van Turkije. Ten slotte kon hij toch niet de rechte lijn houden er kwam een misverstand met Kemal, een complot vlucht naar het buitenland verbanning Exit Reuf

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 5