408 schreven, t.w. de houding van de dominions en de wensch, de handen vrij te krijgen en te houden voor een machtsontwikkeling elders. Ten duidelijkste bleek dit toen de veiligheid van Tsjechoslowakije ter sprake kwam slechts Frankrijk en Rusland deelden mede, zich garant te stellen, terwijl Engeland zich daartoe niet bereid verklaarde. Intusschen verslechteren de binnenlandsche verhoudingen in Tsjechoslovakije hand over hand de minderheden sluiten zich aaneen en dreigen een meerderheid te zullen vormen Duitschers, Slovaken, Polen en Hongaren eischen auto nomie en hoewel premier Hodza een toezegging deed in deze richting, welke in Berlijn zeer sceptisch werd ontvangen, is het de vraag, of de uit den sedert den wereldoorlog in dit deel van Europa gezaaiden wind thans te oogsten storm nog kan worden bezworen. De Russische garantieverklaring ging vergezeld van de niet zeer geluk kige opmerking, dat Moskou zich ter ondersteuning van Praag desnoods een corridor zou banen. Van de beide belanghebbenden, Roemenië en Polen, reageerde alleen laatstgenoemd rijk. Doch ook om andere redenen verkeerde het eenige dagen in het middelpunt van aller aandacht, nml. door de eigen aardige wijze waarop Warschau het voor de bedreigende overmacht zwich tende Lithauen wist te brengen tot herstel van de normale betrekkingen zoowel op diplomatiek gebied als t.a.v. handel en verkeer. Ook hier oefende Londen slechts „aandrang" uit tot het verkrijgen van een onbloedige oplos sing dat zulks geschiedde valt echter niet aan dien aandrang toe te schrijven doch slechts aan het toegeven te Kaunas. Te zelfden tijd deden geruchten de ronde omtrent een Duitsch optreden, niet alleen tegenover Memel doch mede in Danzig. Hoewel de juistheid dezer beweringen werd ontkend, wijzen zij op een tweetal nog in Oost-Europa opgeslagen brandsta pels. Wie zal het wagen, er het vuur in te werpen Moet in Polen's „verbroe dering" met Lithauen het tijdig zoeken van een anderen weg naar de Oostzee worden gezien Hoe het zij, de strijd met diplomatieke middelen om het verkrijgen van invloed in Midden- en Oost Europa is in vollen gang nu Rusland door de onthoofding van zijn machtsapparaten en de zorgen voor het Verre Oosten hier practisch is uitgeschakeld, men, zij het om andere reden, hetzelfde van Frankrijk kan zeggen en Engeland zich meer en meer terugtrekt, gaat het tusschen Duitschland, Italië en Polen. Streeft Berlijn naar en is het tot op zekere hoogte reeds geslaagd in het verkrijgen van invloed in Hongarije, Joegoslavië en Roemenië, Rome heeft reeds hechte banden met Albanië, Bulgarije en Joegoslavië, waarin het met vriendelijke gebaren en op andere wijze ook Hongarije en Roemenië tracht te betrekken zal de as Rome- Berlijn tegen deze elkaar wederstrevende belangen bestand zijn Tenslotte dan Polen, dat naar aansluiting streeft met de leden van de Kleine Entente voor de vorming van een statenblok van de Oost- naar de Zwarte- en de Adriatische Zee en bij Roemenië en Joegoslavië in vele opzichten reeds meermalen een willig oor vond. Gaarne zou Frankrijk ook Tsjechoslowakije en dan onder zijn patronaat in dezen bond zien opgenomen, doch Warschau demonstreerde reeds bij eenige gelegenheden zich te hebben onttrokken aan de voogdij van Parijs. Rusland's tanende invloed bleek wel zeer duidelijk uit de groeiende stemming in Frankrijk en, ondanks de gegeven garantie, ook in Tsjechoslo wakije, voor opzegging van het verbond en de wijze, waarop Stalin's voorstel werd ontvangen voor een internationale bespreking echter zonder Duitschland, Italië en Japan van de aansluiting van Oostenrijk. Deze al te doorzichtige poging, roet in het eten te gooien in Spanje maar al te zeer gelukt werd echter doorzienEngeland gaf onomwonden te kennen niet te zullen deelnemen. Niettemin is de verhouding tot Duitschland, ook na Hitler's verklaring, tegen Tsjechoslowakije niets te zullen ondernemen en niet van zins te zijn, alle Duitschers binnen het Rijk te vereenigen, er niet op verbeterd de reeds ingezette besprekingen werden opgeschort terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 100