409 die met Italië voortgang vonden en reeds tot eenige ontspanning tusschen beide partijen leiden. Helaas dreigen de verwachtingen omtrent betere verhoudingen in de Middellandsche Zee voorloopig niet te zullen worden vervuld als gevolg van de door gnl. Franco in de afgeloopen dagen op groote schaal behaalde successen waarvan het einde schijnt te zullen zijn, dat Catalonië wordt gescheiden van de rest van Spanje. Als gevolg hiervan is de Roode regeering aan het wankelen gebracht en werd gefluisterd over het inroepen van de hulp van Frankrijk waartegen Mussolini dreigend zijn vuist verhief. Nu Rusland zich als de ratten die het zinkende schip verlaten uit Spanje heeft teruggetrokken, zal men zich in Parijs wel tweemaal bedenken en zeer zeker indien London, dat zijn vroegere bezwaren tegen Franco met het stijgen van diens kansen op zij zet, nog een wenk geeft. De Engelsche politiek ondervindt intusschen in buiten- en binnenland geen algeheele instemming o.m. niet bij enkele oud-ministers, die zich blijkbaar niet ontzagen, in onderhandeling te treden met de Fransche oppositie. Ten onrechte trekken velen een parallel tusschen de gebeurtenis sen welke aan den wereldoorlog voorafgingen, die volgens deze heden had kunnen worden voorkomen, indien Engeland zich toen tijdiger en duidelijker had uitgesproken het wait and see wordt weder genoemd. Reeds daarom gaat deze vergelijking mank wijl Londen zich positief uitsprak voor garantie van Frankrijk en België en ook in andere gevallen de Middellandsche Zee toch duidelijk genoeg liet blijken, waar de grens van verdraagzaam heid is gelegen. Zij, die Albion het vorenstaande verwijt maken, behooren veelal tot hen, die te stevig rekenden op Engelsche hulp voor de handhaving van hun rechten en voorbijzagen, dat het hemd nader is dan de rok hetgeen reeds eerder en ten onrechte de uitdrukking van perfide Albion deed ontstaan. Verre van de huidige Engelsche politiek vaag te noemen, toont zij hoe langer hoe duidelijker, dat derden niet op den steun van Londen hebben te rekenen, indien met hun belangen niet tevens de Engelsche zijn gemoeid dit moge voor velen een desillusie schijnen, het is een verheldering van de verhouding waaruit een ieder leering vermag te trekken. Opvallend is, dat het verwijt van vaagheid veelvuldig wordt geurt aan de overzijde van den Atlantischer. Oceaan; Uncle Sam dient echter de hand in eigen boezem te steken, want ook zijn houding is m de afgeloopen jaren en de laatste maanden niet altijd even duidelijk geweest, hetgeen hier echter grootendeels dient te worden toegeschreven aan de tegenstrijdige belangen binnenslands. Onder den druk der omstandigheden schijnt rn de Amerikaansche politiek eveneens meer klaarheid te zullen komen en de gedachte van het zonder slag of stoot prijsgeven van de belangen in den Pacific tot het verleden te zullen gaan behooren. Teekenen, welke daarop wijzen, zijn de maatregelen die men neemt in den Stillen Oceaan. Men denke aan de verbetering van de werken aan de kust van Alaska, in de Aleoeten en te Hawaii, het vooruitgeschoven scherm aan de inbezitneming van Canton en Anderbury, twee eilandjes in de Phoenixgroep, nadat enkele jaren geleden hetzelfde geschiedde met Howland en Baker waarop de Engei- schen evenals thans aanspraken lieten gelden en tenslotte aan het „realistische heronderzoek" van het verleenen van de onafhankelijkheid aan de Philip- pijnen. Het is duidelijk, dat pres. Quezon hiervoor weinig enthusiasme toonthet gaat er voor de Phlippino's om, in den economischen belangen- strijd tusschen hen en de Amerikanen z.v.m. voordeelen te behalen en in dit diplomatiek spel is elk teeken van verheugenis misplaatst. Op dezen geleidelijken ommekeer in de Amerikaansche politiek was men in Japan blijkens een officieele uitlating bedacht. Doch ook de ontwik keling der verhoudingen in Europa werd met aandacht gadegeslagen. Rusland vormt tijdens de huidige krijgsverrichtingen in China nog steeds een factor, die gebiedt, niet alle en niet de beste krachten in te zetten. Ook komt men in Japan blijkbaar tot het besef, dat het anti-communistische pact meer beloofde dan het heeft gegeven. Ten slotte schijnen ook 'binnenslands de

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101