410 toestanden niet zoo gunstig te zijn als men wil doen gelooven men denke aan het verzet tegen de nationale mobilisatiewet. Wel werd deze aangenomen, doch de te overwinnen tegenstand was niet onaanzienlijk. Ook met de vorming van de politieke eenheidspartij wil het nog niet erg vlotten men stelt als voorwaarde o.a. dat prins Konoye voorzitter moet zijn, doch deze staatsman is nu min.-president. Een manoeuvre, om zijn reeds eerder voorspeld aftreden als zoodanig in te leiden In China zijn de in de afgeloopen maand door de Japanners gemaakte vorderingen niet groot te noemen. Naast de reeds bestaande N.-Chineesche regeering te Peking werd een Centraal Chineesch gouvernement ingesteld te Nanking in beide gevallen zijn de leiders nu niet bepaald op den voor grond tredende personen, die het vertrouwen van de bevolking hebben tot nu toe trokken zij meer de aandacht door op hen gepleegde aanslagen dan door regeeringsdaden. Ook op militair gebied bracht Maart weinig successen. De guerilla neemt in omvang toe nabij Nanking moesten enkele drie maanden geleden bezette steden opnieuw worden veroverd terwijl in N.-China ten plattelande een zeer chaotische toestand schijnt te heerschen daar gewapende rooverbenden en slecht of niet bewapende Chineesche politie-eenheden om beurten van rol verwisselen. Wat de fronten betreft is de toestand niet geheel duidelijk. Nadat de Gele rivier in het begin van de maand inderdaad over haar geheele lengte door de Japanners werd bereikt, werden in Honan en Sjansi ondernomen overgangspogingen door de Chineezen verijdeld. Intusschen woedt ten N. van Hsoetsjou (zie schets in I.M.T. 1938 nr. 2) reeds dagenlang een hevige strijd waarin verschillende steden vele malen van de eene hand in de andere overgaan. Hoewel de berichten hieromtrent geen geheel duidelijk beeld geven, kan nochtans worden geconcludeerd, dat de opmarsch der Japanners tot staan is gebracht en zij vervolgens zijn teruggedrongen tot de lijn Lini Tenghsien Tsining. De ondervonden tegenstand zou er toe hebben genoopt, troepen uit Honan en Sjansi aan te trekken hetgeen de stilstand der operaties en het overgaan van het initiatief aldaar op de Chineezen verklaart. De actie tegen Z.-Ohina schijnt thans van de baan te zijn de Japanners bepaalden zich hier tot eenige luchtbombardementen en zouden zelfs enkele voor de kust gelegen en in bezit genomen eilandjes weder hebben ontruimd. Het is niet gewaad, aan te nemen, dat aan het opgeven van deze actie ook andere dan militaire overwegingen ten grondslag liggen en e.e.a. niet is geschied zonder strijd tusschen de aanhangers van de extreme en de gematigde groepenals bewijs voor het verkrijgen van grooteren invloed van laatstgenoemden zou nog kunnen gelden de vervanging van den bevel hebber in Midden-China, gnl. Matsui, door gnl. Hata. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102