Sair Kheser Khan in Ahram door Sjaich Nasir's mannen ver moord en brak de openlijke oorlog uit tusschen beide stammen. Op last van den Gouverneur van Boesjair, die verklaarde niet voor Waszmusz' veiligheid te kunnen instaan, moest hij Tsjagodek ontruimen en tijdelijk in de havenstad wonen, terwijl de onder neming door de gendarmerie werd bezet. Nog was de kelk niet volSjaich Nasir diende een aanklacht in tegen Waszmusz, bewerende dat hij hem een som gelds had geleend voor zijn bedrijf. Hoewel volkomen gelogen, werd de aanklacht aanvaard, en al Waszmusz' eigendommen werden in beslag genomen. In Boesjair werd de rechtszaak behandeld en Waszmusz in het ongelijk gesteld en tot betaling veroordeeld; in beroep in Sjiras werd het vonnis bevestigd. In hooger beroep in Teheran bereikte hij met steun van den Gezant althans dat hij zijn persoonlijke eigendommen terugkreeg. De Gezant zou nu verder zijn belangen behartigen. In het najaar van 1931 keerde Waszmusz in Berlijn terug hij was een gebroken man. Zijn lichaam, dat de overspanning van de vele jaren van zwaren arbeid in het barre klimaat van Zuid- Perzië had doorstaan ging ten slotte ten onder door de psychische ontgoocheling, hem bereid door diegenen, die hij wel had willen doen. Zijn proces in hoogste instantie won hij, en zijn aanklagers werden in de gevangenis geworpendie voldoening werd hem nog gegeven. Maar kort daarop werd hij ziek en stierf den 29 November 1931 op 51-jarigen leeftijd. „He died in peace. That much reward he received for a „courage which had turned from no danger Sykes. Wij willlen hiermede het verhaal van den strijd, dien Lawrence en Waszmusz voor hun vaderland streden, besluiten. Doch tevens eene bekentenis doen Toen wij het leven van deze beide mannen schetsten was daarbij onze bedoeling niet alleen om aan de haast ongelooflijke energie van deze groote figuren meer bekendheid te geven, doch hadden wij het bij-oogmerk om den lezer te voeren naar de landen van „De Nabije Oost", en deze zoowel geografisch als historisch weer in zijn geheugen op te roepen. Want zijn het niet juist deze landen, welke in het huidige tijdsbestek voor de Wereldgeschiedenis van primaire beteekenis gaan worden Dagelijks lezen wij allen in couranten en periodieken over strijd in Arabië vernemen het vermoorden van Bekr Sedky, den leider van Irak lezen over het verleenen van Fransch staats burgerschap aan een aantal Algerijnsche Mohammedanen hooren van den bouw van een spoorweg dwars over de woeste bergen van Iran zien de Japansche penetratie in alle Mohammedaansche 321

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 11