dracht, zijn werkzaamheden uit te strekken tot op den N. oever van laatstgenoemde rivier nadat een door de gewestelijke regeering van den Pendsjaab in 1888 gedane poging tot onder werping van dit gebied had gefaald. Ongelukkigerwijze overleed Sandeman in 1891. Voor het begrijpen van deze opdracht dienen wij terug te keer en naar Waziristan. Omtrent de waarde van dit gebied waren de militairen het onderling nog niet eens. Sir Charles Mac Gregor, Quartermaster General, verklaarde in 1884 niet te zijn geporteerd voor een grootscheepsche verdediging van de Gomalvallei. In hetzelfde jaar deed de Emir een poging, zijn invloed uit te strekken tot de Wazirs en Mahsoeds. Niettegenstaande hij op heftigen tegenstand van de zijde der stammen stuitte, handhaafde hij de bezetting van Wana, hetgeen tot protesten leidde van den Onderkoning. Hoewel door het ontbreken van een grensregeling een onzekere toestand heerschte, waarin door de ingediende protesten en daarop gevolgde antwoorden geen klaarheid werd gebracht, trok de Emir zijn troepen terug. De opvolger van Sir Charles Mac Gregor, Sir James Brown, was een geheel andere meening toegedaan dan zijn voorganger hij ging zelfs zoo ver, de legering van een geheele divisie te bepleiten te Khoedadad, ten W. van den oorsprong van de Gomal, zulks ten einde het Afghaansche garnizoen Ghasni en de daar langs loopende verbinding Kaboel-Kandahar te kunnen bedreigen (Policy of Communications). Ook de officieele inzichten wijzigden zich meer en meer, getuige de volgende aanhaling uit een in 1887 gezonden schrijven van „The Government of India to the Punjab Government x). „It appears to the Government of India that the time has arrived when it becomes of extreme importance that an effort be made to bring under our control, and, if possible, to organize, for purpose of defence against external agression, the great belt of independent tribal territory which hes along our north-western frontier, and which has hitherto been allowed to remain a formidable barrier against ourselves". Hoewel de hierin vervatte opdracht wel zeer voorzichtig was gesteld, werd de poging gedaan, al duurde het nog vrij lang eer men daartoe overging. Sandeman, die reeds twintig jaren te voren op eigen gelegenheid in dezelfde richting was begonnen en zoo veel succes had geboekt, scheen de aangewezen man. Wij zagen hem reeds geleidelijk naar het N. komen en in 1891 over lijden. Wel probeerde Bruce den ingeslagen weg te volgen, doch zooals wij vermeldden, kreeg hij niet den noodigen steun waardoor hij zijn pogingen moest opgeven. Wij verwijzen wederom naar de noot op blz 119 in het Februari nummer 1938. 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 17