1. LAWRENCE WASZMUSZ, TEGENSPELERS door G. TH. SLOTHOUBER. Gep. Kolonel der Artillerie. (Vervolg. Zie I.M.T. 1938, nr. 3). IV. WASZMUSZ. (Slot). Einde November was Waszmusz weder eenigszins hersteld van zijne verwondingen. Hij had nu een „vierbond" van stamhoofden gevormd, doordat zich bij de bekende Sjaich Hoesein en Sair Kheser Khan nog aansloten Ghesanfar es Soeltane van Borasjdsjan, en Nasir ad Diwan, de gebieder van Kazeroen. Vooral deze laatste, wiens gebied gelegen was in het midden van de opeenvolgende 4 bergpassen op den weg van Boesjair naar Sjiras, had het in zijn macht om aan Sir Percy Sykes te beletten de verbinding met Boesjair weder te openen. In Kazeroen had Sir Percy een afdeeling gendarmes gelegerd en er een nieuwen Gouverneur heen gezondenin de hoop op die manier de verbinding te kunnen herstellen. Zoodra Nasir ad Diwan tot het evengenoemde verbond was toegetreden joeg hij de gendarmes uit Kazeroen weg en zette den nieuwen Gouverneur in de gevangenis. Sykes, die meende dat een krachtig optreden tegen dit kleine stamhoofd succes moest hebben, liet nu midden December alle geregelde Britsche troepen uit Sjiras, benevens de South Persia Rifles, tegen Kazeroen oprukken. Reeds bij den eersten bergpas, den Kotal e Piresen (oude-wijven-pas)stootten de Engelschen op ernstigen weer stand want de mannen van Nasir kenden dit woeste gebied op hun duimpje, en hadden zich overal ter zijde van den weg opstel lingen gekozen. Het gevolg was, dat de meeste Perzen uit de Britsche macht spoedig in wilde vlucht er vandoor gingen en toen de rest gevaar liep te worden ingesloten ging ook zij in wanorde terug. Aldus mislukte Sir Percy's groote poging om de verbinding met Boesjair te openenzij zou tijdens den oorlog niet worden herhaald. Het groteske feit deed zich derhalve voor, dat Sykes met zijn troepenmacht bijna even vast zat opgesloten in Sjiras, als het garnizoen in Boesjair reeds van den beginne van het conflict af. En tusschen beide in stond Waszmusz, die met 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 1