blijvende bezetting zou overgaan. De militairen waren er sterk voor, doch als zoo vaak werden hun handen gebonden door den eisch, dat legeruitbreiding daarvan niet het gevolg mocht zijn. Daarnaast bestonden er nog meeningsverschillen over de standplaatsen van de hulpkorpsen wenschte een political officer zich een standplaats, welke uit militair oogpunt wel zeer slecht was gekozen, dan had men zich daar slechts bij neer te leggen de hulptroepen stonden immers onder de bestuursambtenaren Een typeerend voorbeeld daarvan was de verplaatsing in 1896 van den bestuurspost Miransjah in N. Waziristan naar het destijds nog vrijwel onbereikbare Datta Khel. Een aanslag daarop liet niet lang op zich wachten en vormde de inleiding tot de opstanden in 1897, welke in dit tijdschrift reeds vrij uitvoerig werden be handeld. Ook hebben wij elders reeds weergegeven, dat gnl. Lockhart bij de bedwinging van de belangrijkste dier opstanden, (die in Tairah) geen vast omlijnde opdracht medekreeg om de eenvoudige reden, dat noch de regeering te Simla, noch het opperbestuur te Londen tot een besluit had kunnen komen omtrent het te bereiken politieke doel. Nadat de Britsch-Indische legercommandant had geadviseerd tot blijvende bezetting van Tairah en den Khaiberpas, en de Onderkoning tot een tegen overgestelde conclusie was gekomen, schonk eindelijk de Secre tary of State for India, Lord George Hamilton, in Januari 1898 klaren wijn. Terwijl ruim 10.000 man geregelde troepen langs de administratieve grens verspreid lagen in „miserable caricatures of forts from which, in many cases, they were too weak to sally forth", deelde deze staatsman mede, dat de politiek in den ver volge zou worden bepaald door de volgende richtlijnen. „No new responsibility was to be undertaken unless absolutely required for the protection of the Indian border. „Any unnecessary interference with the tribes should be avoided". Hoewel deze politiek minder afwijzend stond tegenover inmen ging dan die, welke het „Punjab Government" in 1849 had verkondigd, beteekende zij t.o.v. hetgeen sedert in de practijk was geschied een groote stap achterwaartsniet ten onrechte wordt zij vaak aangeduid als de „stand still policy". Merkwaardig is, dat de Foreign Secretary korten tijd daarna openlijk getuigde van zijn afwijkend inzichthij stelde voor Waziristan voor 1. oprichting van bestuursposten nabij de Afghaansche grens 2. den political officers de vrije hand geven in het versterken van den Britschen invloed en het ten uitvoer doen leggen van tijdens besprekingen met de hoofden („jirga's") genomen beslissingen 3. de bevolking verplichten tot het verrichten van verschillende diensten 330

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 20