te Gilgit lagen Kashmir Imperial Service Troops Mastoei was bezet door Militia te Kila Drosj (aan de Koenar nabij den Laorai-pas) bevond zich, m.h.o. op de buitenlandsche bedreiging, een klein detachement legertroepende weg derwaarts werd van de Swat af be waakt door „tribal levies" om de vorengenoemde reden bezetten geregelde afdeelingen het bruggehoofd Dargai of Doergai Malakand Tsjakdara (aan de Swat) een smalspoorbaan werd aangelegd van Nausjiera naar Dargai de Khyber Rifles bewaakten den gelijknamigen pas van Djam- roed af dat door een spoorweg was verbonden met Pesjawar, alwaar zich de reeds beschreven ondersteunings colonne bevond. Van laatstgenoemde plaats liep, langs een andere route, een weg naar Landi Kotal (iets ten O. van Landi Khana) en een naar Kohat Kohat was bezet door legertroepeneen brug over den Indus was in aanleg evenals de smalspoorbaan Kohat-Tank. Op den Samanarug lagen de Samana Rifles in de Koeramvallei 2 batn. Kuram Militia, op dezelfde wijze geëncadreerd als de Khyber Rifles in Waziristan werden de Tochi- en Gomal valleien bewaakt onderscheidenlijk door de North- en South Waziristan Militia, welke korpsen konden rekenen op steun van mobiele colonnes te Bannoe en Dera Ismail Khan in Baloetsjistan lag een groot garnizoen te Quettain de Zhobvallei bevond zich de Zhob Militia de spoorlijn van Quetta naar Nushki ten W. daarvan was in aanleg. 334 1899 tot Gouverneur van den Soedan benoemd, vertrok hij tegen het einde van dat jaar als chef-staf naar Z. Afrika om aldaar in 1900 opperbevelhebber te worden en op even onmeedoogende wijze als tevoren in Egypte den Boerenoorlog na de aanvankelijke echecs tot een voor Engeland goed einde te brengen. Van 1902 ot 1909 bekleedde hij dezelfde functie in Britsch-Indië, zette daar na de legerreorganisatie van Lord Roberts van omstreeks 1890 den volgenden stap op den weg naar moderniseering vooral van de commandovoering en scheen zelfs voor onderkoning te zijn bestemd, toen hij in 1910 met den rang van veldmaarschalk werd aangesteld tot opperbevelhebber van alle Britsche strijdkrachten om de Middellandsche Zee. Na in het volgende jaar te zijn benoemd tot Hoogen Commissaris in Egypte, werd 'hij bij het uitbreken van den wereldoorlog min. van oorlog. Als zoodanig stampte hij, met Lloyd George naast zich als min. voor den munitie-aanmaak, de naar hem genoemde Kitchener-armies uit den grond en ijverde hij voor het invoeren van den tijdelijken dienstplicht, hetgeen hij echter niet meer heeft mogen aanschouwen daar de kruiser Hampshire waarop Kitchener, door Rusland uitgenoodigd voor het voeren van bespre kingen aldaar, zich voor zijn reis te Scapa Flow inscheepte, niet ver daar vandaan bij de Orkney eilanden op nimmer geheel opgehelderde wijze met man en muis verging. z)Zie de schetsen in I.M.T. 1937, nr. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 24