uit het N. verovert den 16den Liaohsien, de Tungyang-pas wordt den 18den genomen, Licheng en vervolgens Luchang den 19den. Uit het N. wordt Lingshih den 23sten bereikt, terwijl een colonne van Fenyang uit W.-waarts stoot tot op een 30 km van de westgrens van Shansi. Van uit Suiyuan komen reeds lang geen berichten meer, sedert daar de Japanners op 17 October Paotow, het eindpunt van den spoorweg hebben bezet. Ook van den autonomen staat van Binnen- Mongolië boort men niet meer, het schijnt dat men thans beoogt de 5 Noordelijke provinciën tot een autonomen staat samen te voegen. Veel succes hebben de Japanners met dit streven nog niet bereikt. Geruchten willen, dat de bevolking van Binnen-Mongolië wel dankbaar de hulp der Japanners hebben aanvaard om zich te bevrijden van de Chineesche pogingen hen nauwer samen te brengen onder de Nankingregeering, doch niet van zins blijken, hun van die zijde herwonnen vrijheid nu weer af te staan aan de Japanners. In Ningsia hebben de Japanners zich nog heelemaal niet gewaagd. Die provincie is toch voor een groot deel Mohamedaansch evenals trouwens Shensi en Kansu en trouw aan de Nanking regeering. De Mongolen in deze provincies staan bekend als goede soldaten. Toen in Juli '37 de Japarmers den oorlog in het Noorden begonnen, was hun einddoel reeds geruimen tijd van te voren vastgesteld, n.l. de verovering van de 5 Noordelijke provincies. Blijkbaar hadden zij erop gerekend, dat zij ermee zouden kunnen volstaan de Chineesche troepen uit dit gebied terug te dringen. Chiang Kai Shih's offensief bij Shanghai wierp dit plan geheel omver. Het maakte een veel grootere krachtsinspanning nood zakelijk. Bovendien moest nu een nieuw operatieplan worden uitgewerkt. Inmiddels kwamen de operatiën vrijwel tot stilstand. Totdat generaal Matsui zijn offensief van Nanking uit tegen Hsuchow begon. Waarom werd dit offensief plotseling gestaakt Staat dit in verband met het terugroepen van Matsui Deze vraag leidt tot eene andere. Wie voert eigenlijk het opperbevel over de Japansche krijgsmacht in China Men tast volkomen in het duister dienaangaande. In het Noorden voert generaal Graaf Terauchi het bevel. Tot voor kort in het Zuiden generaal Matsui. Het schijnt echter, dat zich in het Jangtze-gebied niet minder dan drie bevelhebbers bevonden, n.l. generaal Matsui, opperbevelhebber in het gebied om Shanghai, generaal prins Asaka. bevelhebber van het expe ditionaire korps en generaal Yanagawa, bevelhebber van het in de Hangchow-baai gelande korps. Hierbij moet men dan nog rekenen, als vierde autoriteit, de admiraal Hasegawa, bevelhebber over de vloot in de Chineesche wateren en over de marine 352

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 42