landingstroepen. De eerste drie autoriteiten zijn op 23 Februari vervangen door generaal Shunroku Hata. Van eenen algemeenen bevelhebber, die alle strijdmiddelen m China, welke toch samenwerken tot één zelfde doel wat dit ook moge zijn heeft men niet gehoord. Er zijn nog altijd drie bevelhebbers, n.l. een in het Noorden, een in het Jangtze-gebied en dan de admiraal, bevelhebber der vloot. Aangezien er evenwel alleen coördinatie van handelen kan zijn, indien er een centrale leiding is, zou deze dan te Tokio moeten worden gezocht, ware het niet, dat generaal Matsui in een van de persinterviews wellicht wat onvoorzichtig medegedeeld heeft, dat hij onafhankelijk opereerde en van Tokio geen bevelen ver wachtte. Men kan moeilijk nalaten tusschen deze uitlating, het gecancelde offensief bij Pengpu en de terugroeping van Matsui verband te zoeken. Zonder eenigen twijfel is Hsuchow op dit moment het gewich tigste object voor de Japanners. Met de verovering daarvan is de verbinding tusschen de beide afdeelingen van de Japansche krijgsmacht tot stand gebracht, welke daarna als een geheel met de Lunghai-baan en de Jangtze als etappelijnen in een breed iront in W. richting de Chineesche legers kunnen terugdringen en de Pinghan-baan bereiken, waarmede Hankow valt. De Japansche macht op de Pinghan-baan steunt die operatie uit het N. Een aanval op Hsuchow heeft de meeste kans van slagen, indien tegelijkertijd van het N. en het Z. uit wordt aangegrepen Maar van eenige coöperatie is hier geen spoor te bekennen. Matsui valt alleen aan, en ondanks de groote moeilijkheden, waarmede hij te kampen heeft vermoedelijk door gebrek aan troepen, daar hij naar het schijnt slechts drie divisies had tengevolge van den hevigen weerstand bij Pengpu, steekt Terauchi geen vinger uit om hem te hulp te komen door een aanval uit het N. Plotseling wordt de aanval bij Pengpu gestaakt, de Japanneis gaan terug achter de Hwai-rivier, en Matsui keert naar Japan terug. Generaal Terauchi heeft zich door de actie van Matsui niet van zijn plannen laten afbrengen. Men vraagt zich af, wie dan eigenlijk de leiding heeft. Voor het oogenblik staat een aanval op Hsuchow blijkbaar met op het programma. Voorloopig tenminste. Want heel de breed opgezette onderneming tegen de Gele rivier van Fengkiu tot Tsiyuan een front van 200 km kan zeer wel slechts ten doe hebben de aandacht van de Chineezen van Hsuchow af te leiden en hun troepen vandaar weg te lokken. Indien dat de opzet is, liep deze gevaar door den ontij digen, eigenmachtigen aanval van Matsui te eenenmale te mislukken. Wat het offensief in Shansi betreft, waarvoor de Japanners ten minste 3 tot 4 divisies bezigen, dit kan men alleen verklaren 353

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 43