3e. De „niet eenvoudige" bewerking van CE naar de lijn F is volkomen gelijk aan die in het bovenveld van nomogram B. 4e. Het zou een „bijzonder voordeel" van nomogram B zijn, dat het voor geheel Nederlandsch-Indië geschikt is. Het artil- leristisch nomogram werd uiteraard opzettelijk beperkt tot dat gedeelte, waar artillerie aanwezig was. Nu dit thans ook op Borneo het geval is, kunnen de velden I en II zonder eenig bezwaar verbreed worden, waardoor het nomogram voor geheel Indië geschikt kan worden gemaakt. Zooals in de inleiding reeds gezegd werd, was het onze bedoeling met het bovenstaande alsnog de motieven te noemen, die ons aan het nomogram A de voorkeur deden geven, en om aan te toonen, dat de critiek van Kap. M. o.i. minder juist is. Het nomo gram B zou o.i. voor het wapen der artillerie geen voordeelen, slechts nadeelen kunnen hebben. Wij willen echter aan het eind van deze beschouwing niet nalaten nog op te merken, dat het nomogram B belangrijk te verbeteren is, een verbetering die, dat moet hier terstond gezegd worden, niet eenvoudig is, maar in elk geval aan de belangrijkste bezwaren tegemoet komt. Het is n.l. mogelijk om het geheele nomogram, uitgebreid gedacht voor grootere zonshoogten, uit een punt, verticaal boven den oorsprong 0 gelegen, zoodanig op een ander vlak te projecteeren, dat de afstanden, die het verst van 0 gelegen zijn, ook het meest vergroot overgebracht worden. Daar door kan bereikt worden, dat de nauwkeurigheid over het geheele veld van teekening gelijkmatiger wordt en de onzuiverheid van de aflezing in den rechterbovenhoek vermindert. De overdracht van afstand geeft hier een moeilijkheid, die evenwel te onder vangen is. Wij betwijfelen echter, of het nomogram Gonggrijp zelfs na deze belangrijke wijziging, boven A te verkiezen zou zijn. Naschrift Vooreerst mogen wij opmerken, dat beter gesproken kan worden van het „nomogram de Jong", dan van het „nomogram Schmitz", omdat, zooals reeds gezegd aan het slot van mijn artikel in I.M.T. extra uitgave 1932, de Heer De Jong de ontwerper en samensteller is van het nomogram. De Heer De Jong is er o.i. in geslaagd ons in het bovenstaande een helder en beknopt overzicht te geven van de motieven, welke indertijd hebben voorgezeten tot het verkiezen van een nieuw nomogram voor den artillerie-meetdienst boven het reeds bij den topografischen en kadastralen Dienst bekend en in gebruik zijnde nomogram Gonggrijp. Het nieuw ontworpen nomogram heeft voorts in de practijk bij den artillerie-meetdienst bewezen zeer goed te voldoen. Het nomogram blijkt zuiver te zijn, althans voldoende zuiver voor artilleristische doeleinden, zoodat veelal 364

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 54