geen grootere fout wordt gemaakt dan l°/oo- Meestal is de fout kleiner dan 1 °/oo en zeer zelden bedraagt de fout meer dan 1 /z oo- Een fout van 2 °/oo of daarboven behoort tot de groote zeldzaam heden. Op grond van de gunstige resultaten heeft men zich dan ook allerwege verzoend met het ontworpen nomogram en de artillerie-officieren zijn er mede vertrouwd geraakt. Naar onze meening is het daarom af te raden thans opnieuw te gaan experimenteeren met een nomogram waarvan de bruik baarheid voor de artillerie nog problematiek is. (Zelfs nadat de wijzigingen, bedoeld in de voorlaatste alinea van het betoog van den Heer De Jong, zullen zijn aangebracht, zal nog moeten blijken of het gewijzigde nomogram Gonggrijp zooveel beter is dan het thans in gebruik zijnde nomogram. Gezien de weerleggingen van den heer De Jong is het zeer de vraag of het nomogram Gonggrijp zooveel zuiverder is. Men zou zelfs mogen besluiten tot het tegen deel Mag de artillerie niet hoogst tevreden zijn met de hier boven vermelde resultaten, welke kunnen worden verkregen binnen drie minuten, niet alleen door officieren, maar ook door wachtmeesters na een korte opleiding Schmitz. 365 MILITAIREN EN DE POLITIEK. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Rijksdefensiebegrooting lezen we o.m. Naar aanleiding van den door vele leden uitgesproken wensch, dat de mihtïïren zich buiten de sfeer van de politiek zullen houden, omdat zulks nimmer aan de populariteit van de weermacht ten goede zal kunnen komen, vS de minister er de aandacht op, dat in deze onderscheiding ge- wenscht is. Eenerziids kan aan de militairen niet worden ontzegd staatkundig mede te leven anderzijds zullen zij zich zelfbeperking hebben op te leggen op het terrein van den politieken strijd en er voor hebben te waken, dat met de politieke tegenstelhngen de eenheid in de krijgsmacht en de verbonden heid van volk en krijgsmacht zouden schaden. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 57