men tijd in gebruik zal zijn, wordt een zoo gunstig mogelijk tracé gekozen, waarvoor dat van de pontonbrug in den regel minder geschikt is. Indien 2 sien. kunnen worden ingedeeld voor den aanleg van toegangswegen en 1 sie. voor den eigenlijken brugslag, zal onder gunstige omstandigheden de brugslag in 2436 werk uren kunnen zijn voltooid. Opgemerkt wordt, dat bij alle bovengenoemde werkzaamheden, waarbij het materieel met vrachtauto's moet worden vervoerd, nog niet is gerekend op indeeling van personeel voor beladen, geleiden en afladen. In verband met de groote hoeveelheid mate rieel zal hiervoor naar d.z. meening nog minstens 1 sie. pioniers beschikbaar moeten zijn. Voor zoover het materieel organiek tot de divisie behoort, zijn dit divisie-pioniers en overigens veldleger- pioniers men zou deze pioniers ook parkpioniers kunnen noemen. De taak van de pioniers bij den gewelddadigen rivierovergang is ongetwijfeld een belangrijke, moeilijke en omvangrijke, terwijl bij vr edesoefening en reeds een vrij juist beeld van het benoodigde personeel en materieel kan worden verkregen, althans, indien de oefening zoodanig wordt opgezet, dat met de vorderingen van de werkzaamheden der pioniers volkomen rekening wordt gehouden en de manoeuvre volledig wordt afgewerkt. Geheel anders is zulks gesteld ten aanzien van de werkzaamheden aan de gemeenschappen onder alle andere omstandigheden. Door dat, vooral in den bewegingsoorlog, de vijand zijn artillerievuur en luchtaanvallen ook richt op onze gemeenschappen, waarmede hier worden bedoeld de meest kwetsbare punten in het wegennet en de daarin voorkomende bruggen, zullen weg- en brugherstellingen, alsmede brugvernieuwingen in het operatiegebied aan de orde van den dag zijn. In dit verband wordt opgemerkt, dat de kans op succes van een luchtaanval op de veelal vrij slap geconstrueerde stalen bruggen met grootere overspanningen geenszins denk beeldig mag worden genoemd, bij gebruik van de daarvoor ge- eigende bommen. Deze en dergelijke werkzaamheden van de pioniers spreken bij vredesoefeningen niet, omdat er niets aan de gemeenschappen wordt (kan worden) vernield en derhalve ook daadwerkelijk niets te herstellen of te vernieuwen valt. Nu kan men op dit gebied bij een manoeuvre onderstellingen maken en den betrokken pioniercommandant den tijd doen schatten voor het herstellen der gemeen(schap, doch naar de ervaring leert worden deze onderstellingen staande de manoeuvre alleen gemaakt voor vrij onbelangrijke herstellingswerkzaamheden, zoodat nim mer op de pioniers behoeft te worden gewacht. Waar ook in ons leger het motorverkeer (veld- en houwitser artillerie, vecht- en pantserwagens, verschillende gevechts- en bagagetreinen, divisie- en detachementsautocolonnes enz.) meer en meer zijn intrede doet en ons zeer beperkt wegennet 372

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 64