uur na het geven van de opdracht, gereed kunnen zijn. Bij dezen brugslag moet ruim 50 ton materieel over een afstand van ge middeld 200 m door één der beide sien. dragend worden ver plaatst. Is in het voorbeeld de situatie van de toegangswegen nog vrij gunstig te noemen, in de meeste gevallen, zooals bij aanwezigheid van dijken, hooge oevers of ravijnwanden, zijn de werkzaamheden nog heel wat omvangrijker en zal de benoodigde tijd voor herstel van de oeververbinding voornamelijk worden bepaald door deze werkzaamheden. 2 Sien. pi. zullen dan al spoedig onvoldoende blijken te zijn. Aangezien bij een pontonbrug van deze lengte zeker 1 sie. als technische bruggewacht benoodigd is, waardoor dus pioniers worden gebonden, alsmede wegens den beperkten voorraad van dit materieel, zal de pontonbrug z.s.m. worden vervangen door een vaste brug (jukbrug). Met den bouw van een dergelijke 90 m lange brug is bij den inzet van 2 sien. pi., die met tweeploegen- stelsel werken, een bouwtijd van minstens 36 uur gemoeid. Hierbij moet ca. 60 ton materieel worden opgevoerd, waarvoor 1 sie. pi. benoodigd is. We leeren ook uit dit voorbeeld, dat 1 cie. pi. ontoereikend is om deze enkelvoudige technische gevechtshan deling vlot te doen verloopen. Ten einde de beweeglijkheid van een leger tot haar recht te doen komen, zal over goede, in ruime mate aanwezige, wegen moeten worden beschikt, terwijl de mogelijkheid moet bestaan om bij voorkomende vernielingen aan de gemeenschappen het verkeer om te leggen. Aan deze eischen voldoet het wegennet zelden. Dikwijls zal gebruik moeten worden gemaakt van niet verharde wegen, dan wel van verharde wegen, minder geschikt voor auto mobielen. Aangezien dit soort wegen vrijwel steeds dessawegen zijn, waarop hoogstens g'robakverkeer plaats heeft, zijn de daarin voorkomende duikers en bruggen meestal onvoldoende sterk voor autoverkeer. Het is ongetwijfeld de taak der pioniers deze wegen voor het beoogde doel geschikt te maken. Zoo moest bij de onlangs gehouden manoeuvres in de omgeving van Tjiandjoer ongeveer 10 km verharde weg worden geschikt gemaakt voor de motortractie, welke voorkwam bij de troepen macht ter sterkte van 1 regiment infanterie met hulpwapens. Met het verbeteren en gedeeltelijk vernieuwen van de daarin voor komende 15 stuks duikers en oeverbruggen bleek voor 1 sie. pi. een werktijd van 30 uur benoodigd te zijn de werkzaamheden zijn vóór den aanvang der manoeuvres uitgevoerd. Ware in dit geval als eisch gesteld, dat het werk in 8 a 10 uur (b.v. in nach telijken arbeid) moest zijn voltooid, dan zouden bij dit detache ment reeds 3 sien. pi. benoodigd zijn geweest, hetgeen hierop neerkomt, dat bij de huidige organisatie voor andere werkzaam- 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 66