heden in het operatiegebied van de divisie gedurende dezen dag geen pioniers meer beschikbaar zouden zijn. Bovenstaande voorbeelden, welke uitsluitend betrekking hebben op den aanleg, het verbeteren en herstellen van gemeenschappen, zullen den aandachtigen lezer wellicht hoopvol hebben gestemd ten aanzien van de mogelijkheden, welke onze materieele uitrusting biedt, doch hij zal toch ongetwijfeld tot de con clusie zijn gekomen, dat onze vooroorlogsche organisatie van 1 cie. pi. bij de divisie volkomen ontoereikend is. En zulks temeer, aangezien naast de reeds genoemde technische voor zieningen nog gelijksoortige voorkomen en de pioniers in den bewegingsoorlog ook nog een belangrijke taak hebben met be trekking tot het voorbereiden en uitvoeren van vernielingen, aanleggen en opruimen van hindernissen enz. Voor zoover d.z. bekend, treffen we in andere legers, die over oorlogservaring beschikken, dan ook een sterkte van 1 bataljon tot 1 regiment pioniers per divisie aan. Alleen in de Kon. Landmacht in Neder land komt nog een organisatie van 1 cie. pi. per divisie voor, waarnaast echter nog wordt beschikt over afzonderlijke organi- satie's pontonniers. Aldaar werd van Regeeringswege de ten deze bestaande achterstand dit jaar erkend en een wetsontwerp inge diend o.a. behelzende een uitbreiding der pioniers. Evenals bij de civiele diensten en werken ingrijpende veran deringen en uitbreidingen van personeelformaties hebben plaats gehad ten gevolge van de eischen welke door het motortransport aan wegen en bruggen worden gesteld, evenzeer moeten ook de pioniers de evolutie op verkeersgebied volgen. Al moge het waar zijn, dat door de motorisatie van onze compagnie divisie-pioniers de gevechtswaarde daarvan over het algemeen is verhoogd, zulks neemt toch niet weg, dat zij reeds na korten tijd zal zijn vast gewerkt en dat bij de huidige organisatie van haar bovenmen- schelijke krachtprestaties zullen worden gevergd, terwijl het ten eenenmale onmogelijk zal zijn om te voldoen aan de in normale gevallen te verwachten opdrachten. Motorisatie van pioniereen heden is voor ons leger reeds noodzakelijk door de groote uit gestrektheid van het operatiegebied. We spreken de hoop uit, dat het bovenstaande moge bijdragen tot het nader in studie nemen van de organisatie van onze pioniereenheden en in het bijzonder van die der divisie-pioniers. Naar d.z. meening zal voor ons leger een sterkte van 3 cien. bij de divisie als het uiterste minimum moeten worden beschouwd, waarmede de pioniers nog op dragelijke wijze aan hun normale oorlogstaak zullen kunnen voldoen. (Slot). 375

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 67