c. door Generaal Bajetto 2) 380 gewezen, dat zoo'n uitgestrektheid door een zes-, of zelfs tiental kruisers niet te verdedigen is, ook niet, indien men de zg. „wiptheorie" gaat huldigen, die trouwens van zeer speculatieven aard is. Het volkselement moet hier een hartig woordje meespreken zonder het enthusiasme van de bevolking, de heer IJsselmuiden heeft dit gisteren te recht opgemerkt, zakken alle verdedigingsstelsels in elkaar Wij kunnen het Indonesische volk echter voor dit doel slechts mobili- seeren, indien het de overtuiging heeft inderdaad iets te moeten verdedigen. Daarom eischen wij ook de uitbreiding van de democra tische rechten voor het Indonesische volk, de betere verhouding tusschen Indië en Nederland. Ik zal dit niet verder ontwikkelen, omdat het buiten het kader van dit hoofdstuk valt. Maar wel vraag ik de aandacht van de Regeering voor een anderen dringenden eisch van het oogenbik, nl. het betrekken van de inheemsche bevolking in de verdedigingsorganisatie. Ik denk bijv., wat ik ook het vorige jaar ter sprake heb gebracht, aan de invoering van de volksmilitie. Mijnheer de Voorzitter Het inschakelen van den volksinvloed in de weermacht is voor de versterking van de weerbaarheid van het land van de allergrootste beteekenis. Het geldt zoowel voor Nederland als voor Indonesia. In dit verband wil ik ook nog een enkel woord spreken over de noodzakelijkheid van de politieke opvoeding onder de legerkaders, natuurlijk in anti-fascistischen zin. In den tegenwoor- digen tijd dient men het land niet alleen militair, maar ook ideologisch sterk te maken.. Elke soldaat en elke officier moet opgevoed worden in de anti-fascistische en democratische gedachte. Een militair leger moet boven alles ook een politiek leger zijn, waarop iedere democraat en iedere anti-jascist zijn vertrouwen bouwen kan. Het oude beginsel, dat een eilandenrijk moet worden verdedigd door een vloot, is wat Indië betreft door ons niet toe te passen om de eenvoudige reden, dat zooals, naar ik meen, door den geach- ten afgevaardigde den heer Albarda reeds is opgemerkt de aanbouw van een voldoend sterke vloot boven onze krachten zou gaan. Zelfs bij een aanmerkelijke versterking van onze maritieme strijd krachten boven het vlootplan-Deckers zouden wij nog niet in staat zijn om zelfs maar locaal het meesterschap ter zee te handhaven. Helaas ontbreken ons ook de middelen om in dit tekort aan defensief vermogen te voorzien door territoriale verdediging. Ik onthul geen geheimen, als ik hier vertel, dat die territoriale verdediging zich tot nog toe heeft beperkt tot Java en enkele zg. kritieke punten in de Buitengewesten. Doch juist de buitengewone ontwikkeling van het luchtwapen biedt ons thans de mogelijkheid ons territoriaal defensief vermogen belang rijk te verhoogen en practisch tot den geheelen Archipel uit te strek ken. De vorige Minister van Oorlog, ad interim tevens van Koloniën, heeft reeds op besliste en doortastende wijze dezen weg ingeslagen door aanschaffing van zware bommenwerpers voor het Indische leger. Ik hoop, dat de Indische Regeering in deze richting nog verder zal gaan en door vervolmaking van een goede grondorganisatie het hoogste nuttig effect der voorgestelde bewapening zal weten te bereiken. 1) Cursiveering van ons. Red. -) Handelingen 2 blz. 658.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 72