383 der samenwerkende vliegtuigindustrie ontwikkeld zijn, reeds een zeei belangrijke bestelling daar te plaatsen. Het vraagstuk van de vliegtuigmotoren is buitengewoon moeilijk. Ik zou het zeer gelukkig achten, wanneer hier in Nederland een motorenfabriek zou kunnen worden gevestigd, die onze vliegtuig motoren zou kunnen leveren, maar ik vrees, dat de kansen daarop niet groot zullen zijn. Meer kan ik daarover op het oogenblik niet zeggen. 9. BOEKBESPREKING. The art of the Admiral Commander Russel Grenfell, xecently lecturer at the Royal Naval Staff College, Greenwich (Uitgave Faber and Faber Limited, 24 Russell Square London). In het voorwoord van dit in Sept. 1937 verschenen boekwerk over marine strategie, zegt de schrijver, dat zijn boek niet slechts is bestemd voor deskundigen, doch ook voor den leek, die gemeenlijk strategie beschouwt als een mysterieuze wetenschap, terwijl toch, zooals terecht wordt opge merkt, de strategie ondanks de technische ontwikkeling van de moderne gevechtsmiddelen in wezen eenvoudig is en geen buiten bereik van het gezond verstand liggende elementen bevat. „The use of technical teims „blinds ordinary folk to the fact that the rules of strategy and tactics are '.after all dictated by common sense, and that the business of war is but „one branch of the government of men." Deze inleiding laat niet na de verwachting te wekken, dat de inhoud van het boek de beginselen op eenvoudige wijze zal behandelen en dit blijkt inderdaad het geval te zijn. De schrijver begint met er op te wijzen, dat nauwe samenweiking tusschen de hoofdonderdeelen van de weermacht, de zeemacht, de land- en de luchtmacht noodzakelijk is, zoowel in de voorbereiding als in de uitvoering van de operatiën, en dat het systeem van vóór 1914, waarbij land- en zeemacht op eigen gelegenheid te werk gingen, fout is. Zoo bleek bijv. in 1911 in Engeland, dat War Office en Admiraliteit elk op eigen gelegenheid geheel verschillende plannen hadden uitgewerkt. Het leger had zich met het oog op een oorlog met Duitschland ingesteld op een landing in Frankrijk ter versterking van de Fransche legers, terwijl de First Sea Lord plannen had uitgewerkt voor een landing op de kust van Oost-Friesland. De taak van de marine van een eilandenrijk wordt als volgt samengevat I. Een inval in vijandelijk grondgebied mogelijk maken door bescherming van de daartoe benoodigde troepentransporten over zee. II. Een vijandelijken inval in het eigen grondgebied beletten. III. De vijandelijke handelsscheepvaart onderscheppen. IV. De eigen handelsscheepvaart beschermen. Is de vijandelijke marine buiten werking gesteld, dan is de taak van de vloot al zeer eenvoudig. Doch zoover komt het in den regel niet, aangezien de vijandelijke vloot zich aan den strijd kan onttrekken. Bescherming van troepentransporten wordt verkregen door „full cover" dan wel door „general cover". Er is sprake van full cover, wanneer onder alle omstandigheden een ontmoeting is verzekerd met de vijandelijke schepen, en wel voordat de aanval op het transport plaats heeft. Full cover wordt verkregen door escorteeren, doch ook op minder rechtstreeksche wijze.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 75