385 steeds tijdens de Fransch-Engelsche oorlogen der laatste eeuwen de Fransche handelsscheepvaart van de zee verdwijnen in den wereldoorlog was het zelfde het geval met de Duitsche scheepvaart. De zwakkere partij moet zich noodgedwongen beperken tot intermitteerende aanvallen op de vijandelijke scheepvaart (sporadic warfare); dergelijke aanvallen op Engel - sche convooien vonden bijv. met succes plaats nabij de Noorsche kust in Oct. en Dec. 1917. Het is merkwaardig, dat in den wereldoorlog, toen het cruising system onvoldoende bleek en Engeland door de groote verliezen aan handelsschepen in 1917 op den rand van den afgrond werd gebracht, het juist de Admiraliteit was, die alle voorstellen om tot het convooi-systeem over te gaan, aanvan kelijk van de hand wees. O.m. werd betoogd, dat het aantal convooien zoo groot zou zijn, dat het niet mogelijk was alle van een escorte te voorzien. Toen echter bleek, dat de scheepvaart, die voor een escorte in aanmerking kwam, ongeveer twintig maal zoo klein was als aanvankelijk door de Admiraliteit werd vermeend, kon het verzet van de Admiraliteit worden overwonnen. Inderdaad beschikte de Admiraliteit in 1917 niet over juiste gegevens omtrent den omvang van de Britsche scheepvaart, hoewel toch de bescherming daarvan, zoo niet de belangrijkste dan toch één der voor naamste taken van de vloot was. De misschatting, welke daarvan het gevolg was, heeft intusschen er het hare toe bijgedragen, dat Engeland in 1917 op het punt stond den oorlog te verliezen en aan hongersnood toe was. Door invoering van 'het convooi-systeem werd de Britsche handelsscheepvaart gered. Bijzonder leerrijk zijn de hoofdstukken „Command and Cover" en „Bases". Hieruit blijkt, dat de kracht van een marine niet slechts zetelt in haar schepen, doch ook en niet minder in de vlootbases, die te harer beschikking staan. Door de aanwezigheid van bases wordt de productiviteit van haar schepen tot in het veelvoudige opgevoerd. In het hoofdstuk „The influence of the air" geeft de schrijver aan het luchtwapen het volle pond. Onderscheid wordt gemaakt tusschen „ship-borne aircraft" (de vliegtuigen aan boord van vliegkampschepen, slagschepen en kruisers) en „shore-based aircraft". Ship-borne aircraft kan de vloot overal volgen, doch de sterkte is nood gedwongen beperktvliegkampschepen zijn kwetsbaar, zoowel voor lucht aanvallen als voor aanvallen van kruisers. Bij shore-based aircraft kan de sterkte aan vliegtuigen aanzienlijk zijn vliegterreinen zijn minder kwetsbaar dan vliegkampschepen. Echter strekt de werkingssfeer zich niet verder uit dan een beperkten afstand van de kust. De schrijver schat dezen afstand op 250 mijl (450 km), 1) „which probably errs on the side of moderation" en spreekt dan van „coastal zone"; buiten deze coastal zone is alleen ship-borne aircraft te verwachten. Het blijkt, dat vele belangrijke scheepvaartroutes door „coastal zones" voeren. „In any case, ship-borne aircraft cannot drive the warship off the seas. „Shore-based aircraft, on the other hand, seem certain to exert an extensive „influence over strategy, and this influence may possibly be so large as to „merit the name revolutionary. In the worst case, they may be able to deny „the use of the coastal zones to any warship. Short of that, they may be able „to deny it to certain classes of warshipIn any event, the „influence of shore-based aircraft lies in the direction of limiting and „restricting the operations of surface fleets as they exist to-day. The amount „of the restriction will not necessarily depend on the actual amount of J) Deze afstand kan i.v.m. den grooten actieradius van modern materieel thans veel hooger worden gesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 77