390 een net sie.cdt.-sie.cdtn. en een net sie.cdt.-wagencdtn. moeten hebben. Voor den sie.cdt. is het echter onmogelijk 2 netten te bedienen. S. geeft voor deze moeilijkheid 3 oplossingen. Ie Oplossing Alleen het net cie.cdt.-sie.cdtn. wordt gevormd. Hierdoor worden de vewn. niet onderling verwisselbaar, wat niet aanvaardbaar is. 2e Oplossing Alle vewn. van de cie. komen in één netde wagencdtn. mogen echter alleen luisteren en na ontvangst van een opdracht antwoorden met „begrepen Hieraan kleeft het nadeel, dat het eigenlijke net cie.cdt.- sie.cdtn. niet vrij is tijdens het geven van opdrachten aan de wagencdtn., welke dikwijls lang kunnen duren daar veel kans op misvatting bestaat wanneer de aandacht van de wagencdtn. in moeilijke gevechtsomstandig- heden van hun eigenlijke taak wordt afgeleid dcor de radio. 3e OplossingAlle vewn. krijgen een installatie deze mag echter door wagencdtn. niet worden gebruikt. Deze oplossing zou technisch de beste zijn. Of men hiermede kan volstaan zullen proefnemingen moeten bewijzen, zegt S. In dezelfde aflevering van de Revue d' Infanterie wordt een artikel aange haald van den It. luit. kol. Frederico Gatta. S. deelt mede dat, niettegen staande radio in vewn. niet kan worden gemist, in den Sp. burgeroorlog door vewn. weinig van dit vb.middel gebruik is gemaakt, omdat in de vewn. voor radiotoestellen geen plaats was. Bij de constructie der It. vewn. werd geen rekening gehouden met het plaatsen van radiotoestellen, maar in de toekomst zal men dit vast en zeker moeten doen. S. acht zoowel ver binding binnen de vew. eenheid als tusschen de vewn. eenheid en andere wapens noodig. Pants erajweer. Algemeen. „In den Jahren 1917/1918 war der Tank schlachtenentscheidend, in einem Zukunftskrieg wird er es nicht sein, wenn die Abwehr auf der Höhe ist" zegt kap. Dr. Kormann in het M.W. Jan. 1938 nr. 30. Deze conclusie voor opstellende, is de S. de volgende meening toegedaan. 1. De vew. is een goede schietschijf. Het pag. daarenteeen, vormt een zeer moeilijk te ontdekken doel. aanvaller is in staat zijn vewn. daar te concentreeren, waar hij den aanval wil uitvoeren. Deze macht vormt dus een „konstante Grösze". De verdediger kan niet op alle plaatsen, waar een vew. aanval mogelijk is, een evengroot aantal vewn. als de aanvaller bezit, concentreeren. De afweer van een vew. aanval door vewn. is dus onmogelijk. De afweer moet dus door pag. geschieden. Het gaat er nu om vast te stellen, welk aantal vij.vewn. het enkele stuk pag. tegenover zich zal krijgen. 3. Pantserjagers hebben groote nadeelen duur moeten door het terrein waar vij.art.vuur ligt, oprukken komen vaak te laat moeten om hun taak te vervullen halt houden in of nabij de hoofdweerstandlijn en zijn dan even trefbaar als vewn.. Een voordeel is echter dat zij door hun aan vankelijk achterwaartsche opstelling minder verliezen zullen leiden door het voorbereidend vij .art.vuur, hetgeen vooral naar voren komt in open terrein, waar pag. niet gedekt kan worden opgesteld. 4. Pag. en pantserjagers vormen te zamen den nabij-pa'ntserafweer pag. den starren en pantserjagers den beweeglijken afweer zij vullen elkaar aan. 5. De afweer op grooten afstand is taak der veld- en der zware artillerie. 6. Op alle plaatsen waar een vij. tankaanval kan worden verwacht, moeten voldoende afweermiddelen beschikbaar zijn om aan de macht, welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 82