392 Verkenning voor den tankadaval. „B" wijst in M.W. 193T nr. 25 op de noodzakelijkheid het aanvalsterrein voor het uitvoeren van den tankaanval nauwkeurig te verkennen. S. haalt als voorbeeld aan een manoeuvre, waarbij 2 tankbatn. een aanval uitvoerden. De voorposten werden onder den voet geloopen, doch tusschen de voorposten en de hoofdweerstandslijn bevond zich in het vak van het li. bat. een onover- schrijdbare waterloop, waardoor de aanval van dit bat. strandde. Een schitterend moment voor het pag. van den verdediger. Terecht wijst S. er op dat de voorbereidingen voor den aanval niet in een overhaast tempo mogen geschieden in het onderhavige geval had men bij een zorgvuldige voorbereiding alle moeilijkheden kunnen voorkomen, daar den dag te voren voor andere doeleinden een luchtfoto van het terrein was gemaakt, waarop de waterloop duidelijk zichtbaar was. Doch men denke er aan niet alleen het terrein biedt verrassingen, deze komen ook van de zijde van het vij. pag. Grondige verkenningen zijn dus r.oodig de volgende eischen worden gesteld: Minimum-eischen. 1. De bataljons-vk.sie. moet het aanvalsterrein grondig doorzoeken, daarbij tevens aandacht schenkend aan den vij. schets samenstellen voor bat.cdt. Gegevens van den vij. worden verkregen door eigen waarneming en door informatie bij eigen inf. en art. 2. De bat.cdt. moet van een uitzicht biedend waamemingspunt af zijn aanvalsterrein overzien en daarbij de van de vk.sie. ontvangen gegevens nagaanz.m. uit art. cop. tevens is overleg met art.cdt. mogelijk. Daarna naar cop. van cdt. der inf. waarmede moet worden samengewerkt, voor uitwisseling gegevens. 3. Iedere cie. en sie.cdt. moet een oogenblik tijd hebben om een blik op het terrein te werpen kaartstudie is niet voldoende. Maximum-eischen (Der Idealfall) 1. De noodige oog- en beeldverkenningen door speciaal daarvoor aange wezen vlgn., zoowel wat betreft het terrein als de vij. stelling. 2. Een vlucht van den vew.cdt. of een zijner officieren boven het aan valsterrein. 3. Gebruik van speciaal voor vew.afdn. vervaardigde kaarten van 1 25.000 „wobei das Gelande auf Kw. Eignung und Feindlage besonders dargestellt sein musz". 4. Het vergezellen van den vew.aanval door waarschuwings- of vk.vliegers, met taak die hindemissen op te sporen, welke nog niet zijn gemeld. Het doen van verkenningen kost tijd. Zij zullen z.v.m. tijdens het gereed- stellen der vewn. plaats vinden. Bij den marsch moet de vew.cdt. op dezelfde wijze steeds vkn. laten uitvoeren als bij de art. gewoonte is. Toch is S. van meening, dat zelfs aan de minimum-eischen niet zoodanig kan worden voldaan „dasz man wirklich zu einem Angriff aus der Bewegung kommt". Men zal ook in het ontmoetingsgevecht eenigen tijd in de uitgar.gs- opstelling moeten verblijven. Nieuw Russisch velddienstvoorschrift. In M.W. 1937 nr. 25 wordt gewezen op het belang, dat tegenwoordig in R. wordt gehecht aan de samenwerking tusschen de verschillende wapens, vooral bij aanvallen van pantserverbanden. De vewn. moeten het voorw. dringen der inf. mogelijk maken door een intensieve bestrijding van de vij. mitm. Een nauwe samenwerking der pantser-verbanden met inf., art. en vlgn. is noodzakelijk. Het tot elke inf.div. behoorende pantser-bat. dier.t tot ondersteuning der inf. daarenboven kunnen bij een div. nog andere vew.eenheden worden ingedeeld, welke, rekening houdende met het type, worden bestemd voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84