398 Samenwerking infanterie-artillerie en artilleriebestrijding. In A.R. Jan. 1938 geeft gnl. Grün een overzicht van hetgeen noodig is voor Die Vnterstützung der Infanterie durch die Artillerie beim Angriff. Het artikel, dat geen nieuwe gezichtspunten biedt, wordt in M.W. nr. 31 door gnl. Marx gerefereerd, waarbij deze S. er de aandacht op vestigt, dat gnl. Grün niet in beschouwing is getreden over de „mittelbaren Unterstiit zung", d.i. de art.bestrijding. Vaak kwam het in den wereldoorlog voor aldus gnl. Marx dat de „Ika" (Inf.kampf) batterijen na het bereiken van een bepaalde lijn overging tot art.bestrijding, zulks op verzoek van de inf., die verklaarde, het met vij. tegenstooten wel te kunnen klaarspelen doch zich de vij. art. „vom Leibe" wilde laten houden. S. staat in deze meening niet alleen het is aan deze opvatting toe te schrijven, dat velen de art.be strijding ten deele achten toe te vallen aan de div.art., welker bewapening in verschillende legers kennelijk rekening houdt met deze taak. V erbindingsdienst. Welke belangrijke rol de radiotelefonie in den vb.dienst van de art. is gaan spelen blijkt duidelijk uit Les transmissions dans la liaison infanterie - artillerie et le detachement de liaison (luit. GrosjeanR.A.E.F. Jan. 1938). In zijn beschouwingen rept de S. nauwelijks over andere verbindingsmid delen dan het bovengenoemde hij beschouwt deze slechts als middelen ter aanvulling en verdubbeling van de met de ratf. te scheppen verbindingen. Onder weergave van het door luit. Grosjean gegeven vb.-schema volstaan wij met de aanteekening, dat het détachement de liaison een ruimere opdracht heeft dan onze berichtofficier de cdt. van het det. draagt tevens zorg voor het uitzenden van en het in stand houden van de vbn. met berichtoffn. (offn. of o.on.), door hem uitgezonden naar de batn. Ook kunnen zoowel laatstgenoemden als hij zelf de regeling van een vuur op zich nemende ratf. vergemakkelijkt zulks ten zeerste. Opgemerkt wordt nog, dat volgens S. de art. voor de samenwerking een ruim gebruik zal mogen maken van de vbn. van de inf. IA Cci. c af> Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 90