402 Inderdaad moet men bij aandachtige lezing van de werken van de Bono en Badoglio tot de erkenning komen dat de laatste niet minder aandacht heeft besteed aan de achterwaartsche verbindingen en den „aanvoer van verplegingsbehoeften uit het achterland" dan de Bono. Zooals bekend, heeft de Italiaansche Militaire Luchtvaart uitkomst gebracht. Door het in groote massa's opvoeren van verplegingsbehoeften per vliegtuig, hetgeen door de bestaande gunstige omstandigheden kon plaats vinden, weinig te ver wachten tegenstand in de lucht werd het tempo van de voorwaartsche beweging in hooge mate versneld. Voedingswaarde van zilvervliesrijst. In het Landbouwkundig Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië „Landbouw" over December 1937 wordt door Prof. Dr. W. F. Donath de voedingswaarde van rijst aan een beoordeeling onderworpen waarbij Prof. Donath tot de uitspraak komt, dat de zilvervliesrijst, uit een voedingsoogpunt bekeken, beter is, dan de witte afgewerkte tafelrijst, welke grootendeels van kiempjes en het zilvervlies is ontdaan. De zilvervliesrijst bezit een niet te onderschatten hoeveelheid eiwitten van 8 a 9 welk percentage bij afgeslepen rijst aanzienlijk lager is gelegen. De aandacht wordt er echter op gevestigd dat de genoemde hoeveelheid van 8 a 9 op zichzelf niet alleen nog te laag is om voldoende eiwitten in de voeding aanwezig te doen zijn, doch de rijsteiwitten zijn zooals dit met vrijwel alle plantaardige eiwitten het geval is biologisch niet geheel volwaardig. Stelt men de waarde van vleescheiwitten op 100, dan is de waarde voor die van rijst 88. Echter maakt het rijsteiwit in vergelijking met andere plantaardige voedingsmiddelen geen slecht figuur. Voor de aan vulling van de zoonoodige eiwitten in het rijstmenu, moet dus worden gezorgd, hetgeen bij de bevolking van Indië als regel geschiedt door de bijvoeding van tempé, kedelé en gedroogde-, of gezouten visch. Dat de Inheemsche bevolking vegetarisch leeft is voornamelijk het gevolg van de 'hooge prijzen der dierlijke producten, welke daardoor buiten haar bereik vallen. Tenslotte wordt door Prof. Dr. Donath de voedingswaarde van rijst nog getoetst op de aanwezigheid van vitaminen en zouten hij besluit zijn artikel met de conclusie, dat de zilvervliesrijst, uit een oogpunt van voedingswaarde nog verschillende tekorten heeft en dat deze tekorten door een goede bij voeding weer aangevuld moeten worden. Door voldoende variaties in de bijvoeding te brengen, heeft men de meeste kans alle stoffen, welke in een goede voeding aanwezig moeten zijn, in voldoende mate aan te treffen en zoo beschouwd, is vooral de zilvervliesrijst zeker geen minderwaardig hoofdvoedingsmiddel. Invloed van insecten op voedingsmiddelen. In het Landbouwkundig tijdschrift „Landbouw" Februari aflevering 1938, komt een uitgebreide verhandeling voor, van de hand van Dr. L. G. E. Kalshoven, over „invloed van insecten op de kwaliteit en verhandelbaarheid van Indische Landbouw producten". In dit artikel zijn veel waardevolle gegevens verwerkt betreffende voor zorgsmaatregelen welke genomen kunnen worden bij het opslaan van voor raden voedingsmiddelen, teneinde deze voor bederf door insecten te vrijwaren. Het voor het leger zoo belangrijke voedingsmiddel rijst wordt uitvoerig in beschouwing genomen waarbij al dadelijk de aandacht wordt gevestigd op het feit dat zilvervliesrijst zeer bezwaarlijk geruimen tijd kan worden opgeslagen zonder dat bederf, ook tengevolge van de werking van graan- vernietigende insecten, optreedt. S. verwijst naar de proeven, welke door VAN OTTOW voor den Militair Geneeskundigen Dienst in 1913 zijn genomen, welke proeven hebben uitgewezen, dat de afgewerkte en gepolijste rijst

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 94