403 naar verhouding in veel mindere mate wordt aangetast dan de zilvervliesrijst. Deze laatste soort kan men onder gewone omstandigheden practisch niet langer bewaren dan 2 maanden. Tegen het einde van de tweede maand treden er al in merkbare mate klanders op, die in de derde en vierde maand in aantal belangrijk toenemen. Na 5 maanden neemt de aantasting bedenkelijke afmetingen aandoor het snuitkevertje en de mot is dan al een goed deel van de korrels uitgehold en heeft zich veel poeder gevormd. De monsters afgewerkte rijst vertoonden na 5 maanden veel minder aantasting en in de gepolijste rijst werden zoo goed als geen insecten aangetroffen. Dit resultaat heeft bevestiging gevonden bij een onderzoek, in 1930 in Malakka verricht door JACK en JAGOE, waarbij gevonden werd dat in rattenvrije, goed geventileerde ruimten afgewerkte rijst („Rangoon parboiled" en „Siam No. 2 polished rice") gedurende 2 jaar in zeer behoorlijke conditie gehouden kon worden. In een niet geventileerde ruimte traden veel meer insecten op. Nog ongunstiger was de toestand in dit opzicht in de gewone opslagplaatsen van den tusschenhandel. S. zegt: „Het beschermen van opgeslagen zilvervlies-rijst is vooral een vraagstuk van groot belang voor de leger-intendance als ook voor maat schappijen, die voor hun werkvolk voorraden moeten inslaan. Voor de pellerijen is de zaak in zooverre van minder beteekenis, omdat men daar gewoon is, slechts zooveel tegelijk te verwerken, als in de volgende 1 a 2 maanden zeker kan worden afgezet, juist om aantasting door insecten en achteruitgang door andere factoren te voorkomen". Bij de intendance zijn dan ook proeven genomen met het opslaan van zilvervliesrijst in petroleumblikken, welke na de vulling werden dichtgesol- deerd. De duur der houdbaarheid van deze zilvervliesrijst werd hierdoor inderdaad verlengd. Ten behoeve van de Militairen van het dekkingsdeta chement en ander personeel ingedeeld bij de wetenschappelijke expeditie op Noord N.-Guinea 1919/1920, werd de benoodigde zilvervliesrijst op voren bedoelde wijze verpakt, hetgeen gunstige resultaten heeft opgeleverd. Rijst, welke op deze wijze werd bewaard, bleek na 3 maanden nog geen verschijnsel van" bederf te vertoonen. Men bedenke echter dat het gebruik van nieuwe blikken als een gebiedende eisch mag worden gesteld waardoor de toepassing van dit middel zeer kostbaar wordt. Andere genomen proeven opslaan in goed geventileerde ruimten e..d. hebben weinig, of geen gunstig resultaat gehad. Onderzoek van drinkwater te velde. In de „Revue internationale de la Croix rouge" November 1937, is een rapport verschenen luidende „Premier rapport sur les moyens d examen et de désinfection de l'eau pour les troupes en campagne". In dit geschrift is op zeer overzichtelijke wijze aangegeven hoe het chemisch onderzoek van drinkwater te velde met soms betrekkelijk een voudige middelen kan plaats vindentevens zijn hierin aangegeven de middelen, welke gemakkelijk kunnen worden toegepast voor het désinfec- teeren van water te velde. Eveneens worden onderzoek- en désinfectiemethoden van meer technischen aard aan een bespreking onderworpen, waarvan de toepassing ligt op het terrein van den pharmaceutischen dienst. Het artikel wordt besloten met het geven van een gedetailleerd overzicht van de herzieningen, welke naar het oordeel van S. voor onderwerpelijke materie noodig zijn in de desbetreffende artikelen van de conventies van Den Haag en Genève.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 95