404 Geneeskundige Dienst. Veröffentlicliungen aus dem Gebiete des Heeres-Sanitatswesens, Heft 104, 1937. „De Italiaansche geneeskundige dienst van het begin van den Wereld oorlog tot het einde van den Abessijnschen veldtocht 19141936" door Brix Förster. Na een summiere schildering van de organisatie van den geneeskundigen dienst in het It. leger, zooals deze in het begin van den wereldoorlog was, en de verdere ontwikkeling daarvan onder de energieke leiding van gnl. Claudio Sforza gedurende dien oorlog, geeft de auteur een uitvoerige beschrijving van de evolutie, welke zich binnen den It. militair genees kundigen dienst voltrok in de periode 19201935. Deze periode is er een geweest van enorme beteekenis voor It. op allerlei gebied, cok op dat der medische verzorging van het leger, welke, na de recente reorganisatie, onlangs haar deugdelijkheid op zoo overtuigende wijze heeft kunnen aan- toonen gedurende de veroveringsexpeditie der 500.000 man sterke It. troepen macht in Abessinië. Door het wetsontwerp Di Giorgio was in 1920 aan het hoofd van den It. geneeskundigen dienst een luit.-gnl. komen te staan onder wien 3 gnl.-mjs. de leiding kregen over de geneesk. organisatie der verschillende leger korpsen. In 1932 verscheen het thans van kracht zijnde voorschrift betreffende den It. militair geneesk. dienst te velde, waarin de taak-omschrijving voor dezen dienst op het gevechtsterrein kort samengevat als volgt werd geformuleerd: a. de geneesk. dienst heeft tot hoofdtaak door een zoo gestreng mogelijke doorvoering van de grondbeginselen der moderne hygiëne en prophy laxis het strijdende leger voor infectie-ziekten te behoeden en eenmaal uitgebroken epidemieën in haar uitbreiding te stuiten b. het verzamelen, het behandelen en verplegen van zieken en gewonden; c. den afvoer van zieken en gewonden naar een verder achterwaarts gelegen geneesk. eenheid, dan we] naar de evacuatiestations d. het verzamelen van de noodige gegevens betreffende zieken, gewonden en dooden, alsmede het toezicht houden op het begraven der gesneu velden e. de verzekering van den opvoer van voldoende hoeveelheden geneesk. materiëel en een doelmatige opbewaring daarvan. Vervolgens treedt Förster in finesses betr. de organieke samenstelling der geneesk. eenheden bij het It. Alg. Hd.kw., de legerkorpsen, de divisiën, regimenten etc., welke hier echter stilzwijgend zullen worden voorbijgegaan, daar de geledingen in de It. hulpverleeningsorganisatie te velde eenigszins anders zijn dan die in andere landen en ook, zooal niet principieel, dan toch in onderdeelen verschillen van de onze, waardoor vergelijkingen en daarop te baseeren conclusies niet wel mogelijk zijn. Slechts op enkele bijzonderheden verdient het aanbeveling hier wat nader in te gaan. Zoo beschikken de veldhospitalen der legerkorpsen over afdee- lingen voor bestraling en tandheelkundige behandeling in den vorm van nevengeschakelde, daarvan los te maken en, indien noodig, afzonderlijk elders in te zetten organisaties. Ook de zoogenaamde „vliegende" chirurgische groepen zijn iets nieuws. Het materiëel ten dienste van het gewonden transport is conform de eischen des tijds in de laatste jaren enorm toege nomen, ook de middelen voor vervoer in het groot, zooals hospitaaltreinen en -schepen. Het ,,It. Roode Kruis" en de „Hooge Orde van Malta" helpen hoofdzakelijk bij het transport der gewonden en houden zich slechts bij uitzondering en in noodgevallen op met verpleging. De beide vereenigingen hebben ieder een gedelegeerde bij het Alg. Hd.kw. en eenmaal ingedeeld, zijn de door het Roode Kruis of de Hooge Orde van Malta beschikbaar gestelde hulporgani-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 96