laatste jaren echter snel af (in 1928 nog slechts 1110 gevallen). De syphilis- frequentie wordt, dank zij de getroffen prophylaxis-maatregelen, ook geleidelijk minder. Sterk in tegenstelling met de algemeene tendenz tot instelling op een steeds gunstiger niveau, loopt de lijn der ziekten en sterfgevallen door uitwendig geweld geleidelijk omhoog. Vooral zelfmoord komt veel voor. In 1930 kwamen 5,9% van alle sterfgevallen op rekening van zelfmoord. r, ..r Verder wordt men getroffen door de zeer uiteenloopende sterftecijfers der verschillende het leger samenstellende groepen naar gelang van het district van herkomst (Lombarden 1,67 pro mille, jongeheden uit Calabrië 4,02 pro mille en Sardiniërs 7,77 pro mille). De studie der strijdgassen en de bescherming daartegen heeft zich m het It. leger tot een uitgebreid specialisme ontwikkeld. Verschillende It. onder zoekers, waaronder te noemenCapelli, Christoni, Ferraloro, Ferri, Giug- lianetti, Lustig, Murer, Pellegrini en Petazzi, hebben zich op dit gebied reeds een internationale reputatie verworven. Het vraagstuk der bloedtransfusie heeft de volle aandacht. Op persoonlijk initiatief van gnl. Luigi Franchi is in 1934 in het It. leger een bloedtrans fusiedienst georganiseerd, welke in wezen niet verschilt van dien in het leger hier te lande. De auteur eindigt met een beschouwing over den It. geneeskundigen dienst gedurende den veldtocht in Abessmië en wij kunnen het met hem eens zijn als hij zijn bewondering uit over hetgeen gedurende deze expeditie door dien dienst onder de auspiciën van Castellani is tot stand gebracht, doch evenzeer kunnen wij met hem meegaan als hij eenige critische op merkingen plaatst over de in de desbetreffende rapporten verwerkte statis tische gegevens, die zeker niet alle even betrouwbaar zijn. S. 12. VAN HET WERELDTOONEEL. De gebeurtenissen in de maand Maart werden beheerscht door hetgeen in Oostenrijk plaats vond en culmineerde in de van meer dan oogenblikkelijk belang zijnde aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Met de aankon diging van het op 13 Maart te houden plebisciet was Schuschnigg's lot bezegeld de burgeroorlog dreigde en een deel van de bevolking riep den hulp in van Hitier. Gelukkig voor land en volk gaf de bondskanselier zijn tevoren uitgesproken weerstand tot het uiterste op waardoor de Anschlusz een wel zeer vreedzaam verloop had. De terugslag van de aansluiting op het verloop der overige gebeurtenissen is niet gering geweest. Het gebeurde kon noch Engeland, noch Frankrijk aangenaam zijn, ware het slechts door het verlies aan prestige tegenover Hitler's winst daaraan veel gelegenheid tot tegenactie was er echter niet Frankrijk had juist het moment kon niet kwalijker zijn getroffen te kampen met een der periodiek terugkeerende kabinetscrises, gevolg van de zich steeds meer toespitsende economische en sociale verhoudingen. Van Chautemps' groote woorden, geen grenswijziging in centraal Europa te kunnen dulden, bleef dan ook niet anders over dan dat zijn opvolger, de terugge komen'Blum, zich tezamen met Chamberlain tot Mussolini wendde laatst genoemde gaf echter „niet thuis" terwijl zijn grenswachten aan den Brenner- pas de verklaringen van Hitler's officieren aanhoorden omtrent hechte banden en eeuwigdurende garantie der grenzen. Zoo kon Frankrijk als gevolg van de vorenbedoelde verhoudingen om met Flandin te spreken niet optre den als de gendarme van Europa, terwijl Engeland daartoe hoe langer hoe minder neiging vertoont, hetgeen aan tweeërlei reden mag worden toege-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 99