„grond kan voor U een bron van welstand worden als ge „het goed aangepakt. Ik wil U daarbij helpen „De arbeid echter, dien ik U zal wijzen, zal niet alleen „U zeiven ten nutte komen, maar ook en dat is nog „belangrijker aan Uw kinderen en kindskinderen. Tevens „brengt ge Uw land vooruit en dat wilt ge toch allen Waszmusz stelde nu voor om hun de 20000 Mark voorgeschoten geld direct uit te betalen, en met de resteerende 80000 Mark een landbouwbedrijf op te bouwen, in welks winsten zij een belangrijk aandeel zouden hebben na een aantal jaren, als alles zou zijn ingeleefd en geregeld, zou het bedrijf dan him eigendom worden. Inderdaad Waszmusz was een idealist De jonge Khans aanvaardden het plan ten volle. In het midden kan worden gelaten of zij er wel veel van begrepen hebben en hun eenvoudig economisch verstand niet ongeveer als volgt zal hebben gereageerd wij krijgen nu direct een massa geld (waarop wij al lang niet meer hadden gerekend en verder zijn land- bouw-machines blijkbaar dingen, die ook veel geld te voorschijn kunnen tooverenzoodat groote rijkdommen ons onophoudelijk zullen toevloeien. Dat een in de woestenij op te bouwen landbouwbedrijf eerst na een aantal jaren een bron van winst kan worden, zullen zij wel niet begrepen hebben. Waszmusz ging nu naar Duitschland terug om de machines en alles wat voor het bedrijf noodig was in te koopen, en keerde in December 1924 in Boesj air terug om de uitvoering van zijn idealistische plan aan te vangen. Als centrum koos hij Tsjagodek, op ongeveer 20 km van Boesjair aan den weg gelegen. Het land huurde hij van Sjaich Nasir, een zoon van Hoesein, die hem ook een gedeelte grond verhuurde dat hem niet toebehoorde, doch van de Regeering was gepacht. Een nadeel van Tsjagodek was, dat het was gelegen op de grens van de gebieden van Tangistan en Tsjahkoetahdus op het territoor van twee stammen, welke in voortdurenden strijd met elkaar leefden, wat voor de nieuwe onderneming een ernstig gevaar beteekende. Hoe dat ook verder zij Tsjagodek werd opgebouwd, er werd geploegd en gezaaid, en de eerste oogsten leverden het bewijs, dat de grond bij goede behandeling goede opbrengsten beloofde. Maar voor den opbouw van een landbouwbedrijf is een tijd van verscheidene jaren noodig, van ongestoorden arbeid. Met die rust was het evenwel slecht gesteld en dat vond zijn oorzaak in verschillende omstandigheden 1. De Regeering van Perzië was innerlijk nog niet tot een sterk geheel geworden, omdat eerst geleidelijk aan de eigengereidheid van de stamvorsten kon worden overwonnen. Waszmusz was even- 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 9