2. DE BRITSCH-INDISCHE N.W. GRENS door M. D. SCHAAFSMA Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolg; zie I.M.T. 1938 nr. 2). De lezer, die argeloos een der vele artikelen over de t.a.v. het grensgebied gevoerde politiek ter hand neemt, loopt de kans, al spoedig te verdwalen in een doolhof van namen waarvan geen nadere uitleg wordt gegeven. Zoo kan hij, behalve de reeds door ons vermelde close border- en forward policy genoemd zien een modified close border policy, een advanced policy en een road policy om ons nog slechts te beperken tot de meest voor komende benamingen. In wezen echter is de zaak niet zoo ingewikkeld houdt men goed de twee uitersten voor oogen, de close border policy, de politiek van niet-inmenging, en de forward policy, de politiek van aanvaarding en uitoefening van het volledige gezag, dan zal men al spoedig tot het inzicht geraken, dat al de andere vormen niet anders zijn dan nu eens in de eene, dan weer in de andere richting gaande afwijkingen van de beide uitersten, die via deze nuanceeringen in elkander schijnen te zullen overgaan. Onder welke invloeden zulks geschiedt hebben wij hiervoor reeds aangegevenook dat dit heeft plaats gehad met horten en stooten, door het maken van een pas voorwaarts, vaak gevolgd door een pas, soms twee passen, terug, zulks tot vreugde dan wel ergernis van de aanhangers der in vroegere jaren vrij scherp tegenover elkaar staande scholen. Moge de onderstaande chrono logische beschrijving van den door de politiek afgelegden kron kelweg een duidelijk beeld geven. Beginnen wij in 1849, dan blijkt dat van de door het Punjab Government gegeven richtlijn, niet te denken aan uitbreiding van de Britsche invloedssfeer over de bestaande grenzen, door de regeering nog in hetzelfde jaar werd afgeweken door, zooals reeds vermeld, den bewoners van de Koeramvallei de hand boven het hoofd te houden, zulks nog wel tegenover hun rechtmatigen souverein. Eenige jaren later, in 1857 en nog voor het uitbreken van de Mutiny, leidde het groote belang, dat de handel bij een veiligen 323

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 13