5. CHINA. (Vervolg; zie I.M.T. 1938 nr. 3; met een drietal foto's). (Van onzen correspondent De strijd om de Lunghai baan duurt onverpoosd voort. De eenige belangrijke verandering in de algemeene situatie is de verlenging van het Japansche front indien men al van een front kan spreken, want aaneengesloten is het allerminst naar het Westen. Angstvallig aan de Tsinpu-baan vasthoudend, trachtten Matsui's troepen van Pukow (tegenover Nanking) in Noordelijke richting door te stooten, ontmoetten evenwel steeds zwaarderen weerstand bij de nadering van Pengpu aan de Hwairivier. Midden Januari vingen zij hun opmarsch met vermoedelijk twee divisies aan.1Van den aanvang af werden zij op beide flanken hevig bestookt door Chineesche divisies. Van het Westen door de 138e en van het Oosten door de 8e Divisie. In front was de tegenstand eveneens ongewoon hevig. 14 Januari van Mingkwang begonnen, werd Lin-hwai-kwan eerst 2 Februari genomen, terwijl het den Japanners eerst op den derden gelukte bij Hwai-yuan de Hwai rivier te overschrijden. Den daarop volgenden dag bereikten zij ook bij Pengpu den Noordelijken oever der rivier. De tegenstand door generaal Li Tsung Yen uit Kwangsi geboden, duurde evenwel onverminderd voort. Een oogenblik leek het of de Chineezen terug zouden trekken op Ku-chen en zelfs nog meer Noordwaarts. Tegelijkertijd hoorde men van pogingen van de Japanners in Westelijke richting naar Hofei en in N.W.-richting naar Mencheng op te rukken. Midden Februari houdt dit alles evenwel plotseling op. Eerst geen berichten meer en dan hoort men, dat de troepen, welke naar Hofei in opmarsch waren in O.-richting terugtrokken, en dat de Chineezen weer aan de Hwairivier zitten. Een week lang spreken de spokesman al niet meer over Pengpu, waar de strijd duizenden menschenlevens eischte. In het Noorden dezelfde geschiedenis. Daar vecht men nu al sedert 9 Januari om het bezit van Tsining. De spoorwegstations daar in de buurt wisselen herhaaldelijk van bezitter. Alleen Tsining houden de Japanners krampachtig vast. De 81e D. ver overde daar op 16 Februari zelfs Wen-shang op 25 km NNW 350 l) Later vermeerderd tot drie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 40