zien wij minder gebrek aan discipline in de lagere legerrangen bet zijn wellicht uitingen tegen de Westerlingen, zij het ook tot misnoegen van de regeering. Maar dat het leger zich menigmaal aan de meening van de regeering weinig gelegen laat liggen, is bekend. Ook m.b.t. de gepleegde onregelmatigheden in Nanking na de verovering kan men waarschijnlijk niet spreken van gebrek aan discipline bij den Jap. soldaat; zulks zou alleen het geval kunnen zijn indien zij gehandeld hadden tegen de bevelen en de wenschen van hun meerderen. Het laat zich n.l. aanzien, dat het wellicht zóó is geweest, dat laatstgenoemden niet voldeden aan de herhaalde en dringende verzoeken der Europeanen om een einde te maken aan de uitspattingen door het plaatsen van schildwachten ter bescherming van de onder hun hoede in kampen samengebrachte bevolkingeen andere vorm van tekortschieten, daarom niet minder ernstig. In de streken, waar de overwinnende Japansche troepen zijn doorgetrokken, schijnen nog ver van geregelde toestanden te heerschenalles wat op bestuur gelijkt is er verdwenen, terwijl de Japanners slechts orde handhaven in de enkele door hen langs de spoorlijnen bezette plaatsen. Behalve in de grootere steden zijn die posten zoo klein, dat ze herhaaldelijk door de Chineezen afgeloopen worden. Het veroverde gebied, waar bijna honderd millioen menschen wonen of juister woonden, verkeert in een staat van chaos. Voor een groot deel is die bevolking van haar haard steden verdreven, althans gevlucht. Durft zij er terugkeeren, dan vindt zij alles verbrand en verwoest, alle vee, levensmiddelen en zaadkoren verdwenen. Zij heeft in het najaar niet gezaaid en veelal ook niet geoogst. Zij heeft dus in het voorjaar evenmin een oogst te wachten, zij is dus grootendeels tot den hongerdood gedoemd. Het aantal menschenlevens, dat deze oorlog reeds gekost heeft, zal het millioen welhaast naderen, waarvan wellicht een 50.000 Japanners. De waarde van hetgeen vernield is, is niet te becijferen, doch afgaande op schattingen in den omtrek van Shanghai zal deze 3, wellicht 4 milliard dollars bedragen. Om dit resultaat te bereiken hebben de Japanners reeds ruim 4 milliard yen uitge geven, terwijl zij zich in de toekomst het hoofd kunnen breken met de oplossing van het probleem waar de milliarden te vinden om dit land weer tot een produceerend en koopend gebied te ontwikkelen. 26 Februari 1938. 356

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 46