505 te worden en de geuite bedreiging, bij liquidatie van de Abessijnsche kwestie waar in de a.s. Volkenbondszitting Roemenië Keet te worden voorge spannen Genève te zullen verlaten, kan dan ook moeilijk als ernstig gemeend worden 'beschouwd. Bovendien zou Rusland zich daarmede beroo- ven van een laatste plaats en gelegenheid voor visschen in troebel water en roet in het eten gooien nu de aan non-interventie deelnemende landen besloten, ook zonder medewerking van Moskou met die werkzaamheden door te gaan. Of dit nog van langen duur zal zijn, is niet te zeggen. Wel boekten Franco's troepen belangrijke successen, waardoor de landverbindingen van Catalonië met Frankrijk vrijwel en die met overig Spanje geheel werden doorgesneden terwijl de nog in regeeringshanden zijnde kusten practisch worden geblokkeerd, doch Burgos heeft al zoovele malen het einde van den strijd in zicht gemeld, dat eenig scepticisme voorloopig nog wel gerecht vaardigd lijkt. Hetgeen niet wegneemt, dat men van Engelsche zijde, blijk baar indachtig aan „gouvemer c'est prévoir", reeds met gnl. Franco in onderhandeling trad en, mag men de berichten gelooven, zich van economi sche voordeelen verzekerde. Naast het sluiten van het Engelsoh-Italiaansche accoord droeg nog een tweede feit bij tot de hoogergenoemde ontspanning, nml. het heengaan van het zooveelste kabinet Blum. Zal het Daladier gegeven zijn, Frankrijk de rust te schenken die het zoozeer noodig heeft De waarschuwing van den nieuwen min.pres. laat aan duidelijkheid niet te wenschen over „werken of de dictatuur". Een derde feit vormde de tusschen Engeland en Eire bereikte overeen komst bepaalde deze zich tot vraagstukken van financiën, handel en defensie onder de huidige omstandigheden toch ook van groot gewicht en bleef dus de brandende kwestie van een vereenigd Ierland onaangeroerd, toch is ook zij een bewijs, dat Londen thans met groote hardnekkigheid streeft naar oplossing van geschillen, welke het de handen zouden kunnen binden. Ook op andere wijze tracht het zijn positie te versterken men denke aan de onderhandelingen op militair gebied met Portugal en Frankrijk. Andere landen bleven op dit terrein niet achter zoo sloten de Scandina vische landen zich aaneen terwijl mededeeling werd gedaan van een Grieksch- Turksch militair verbond. Evenzoo wordt overal voortgegaan met uitbreiding van leger, vloot en luchtmacht. Grootsche plannen dienaangaande werden bekend gemaakt door pres. Rooseveltzij werden niet onverdeeld gunstig ontvangen. Veel hiervan, evenals de meeningsverschillen over de nieuwe New Deal, de „blijf-thuis- poliek", de leverantie van wapenen aan derden en de t.o.v. de Philippijnen te volgen gedragslijn, dient men te zien in het licht van den komenden verkiezingsstrijd, waarin de huidige president zich ten derde male candidaat schijnt te zullen stellen. Overig Amerika vroeg eveneens de aandacht, in de eerste plaats door Cardenas' decreet tot onteigening van in Mexico werkende olie bedrijven, hetgeen tot hevige protesten van Washington en Londen aanleiding gaf. De mededeeling, dat de olie in den vervolge bij voorkeur zou worden verkocht aan „democratische landen" vermocht daaraan weinig af te doenis in vroegere jaren Russische olie niet „besmet" verklaard en desniettegen staande even rustig verhandeld Naast Mexico de gastheer van Leon Trotzky toonden ook andere Amerikaansche staten, dat zij niet meer geheel aan den leiband loopen van Uncle Sam. Zoo gaf San Salvador blijk van sympathie met de totalitaire statenhet was destijds het eerste rijk, dat m.h.o. op handelsvoordeelen Mansjoekwo erkende en nu ruilde het koffie tegen Duitsche bommenwer pers Peru bezit reeds een dictatoriaal bestuur en Brazilië schijnt denzelfden kant op te gaan. Ook andere Oostelijke oeverstaten van den Stillen Oceaan een naam, die deze wereldzee in ander opzicht reeds lang niet meer verdient kondig-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101