506 den uitgebreide defensiemaatregelen aan, nml. Chili en Canada. In het W. ging Engeland reeds lang voor in 'Hongkong thans wordt in snel tempo gewerkt aan weermachtverbetering in N.-Zeeland en Australië waar men zelfs invoering van dienstplicht overweegt. Frankrijk 'blijft niet achter N.-Caledonië, na den wereldoorlog gedemilitariseerd, wordt versterkt hetzelfde geldt voor Indo-China. Wel is de verhouding tot Siam goed, doch dit land erkende de Mekhong indertijd slechts noodgedwongen als grens. Voor de Philippijnen werd een „realistisch heronderzoek" van de verleening der onafhankelijkheid aangekondigd. Ten slotte Rusland Ondanks inwendige moeilijkheden de berichten omtrent opstandige bewegingen, vnl. in W. Rusland, houden aan vormt de daar aanwezige macht een factor, waar mede Japan onder de huidige omstandigheden wel terdege rekening moet houden het valt op, dat zij juist dan meer van zich laat hooren, wanneer het den Chineezen minder naar den vleeze gaat. Overigens hadden dezen daarover tot de laatste week van April geen klagen niet alleen was de Japansche opmarsch tot staan gebracht, doch zelfs werd niet zonder succes een tegenoffensief ingezet. Inmiddels zijn de kansen weer gekeerd wel vordert de vijand nog niet snel, doch het initiatief is weer in zijn handen overgegaan, althans in de omgeving van Hsoetsjou. Elders schijnen de Chineezen met meer of minder succes in den aanval te zijn, daartoe in staat gesteld door het wegtrekken van Japansche troepen m.h.o. een grootere krachtenconcentratie bij genoemde plaats. Hiertegenover staan berichten van Japansche offensieven in Soeiyoean alsmede N. en W. van Nanking te bezien valt, of hieraan een andere beteekenis moet worden toegekend dan een poging, de Chineezen te verleiden tot krachtsversnippering. Van dergelijke pogingen mag echter weinig succes worden verwacht nu de Chineesche gevechtsleiding blijkens verschillende wijzigingen in optreden kennelijk in andere, 'betere, handen is overgegaan. Dat Japan er alles op zal zetten, bij 'Hsoetsjou zijn doel te bereiken, staat boven twijfelhet bij het Chineesche tegenoffensief verloren gegane prestige zijn de teruggeroepen hooggeplaatste officieren te beschouwen als de zondebokken voor het uitblij vende succes dient tegen eiken prijs te worden teruggekocht. Berichten over oorlogsmoeheid in Japan en dat dit Rijk reeds aan de grens van zijn kunnen zou zijn gekomen, vonden gretig publicatie. Doch werd dit niet eveneens getuigd van Italië tijdens den strijd in Abbesynië Deze berichten zullen dus eerst moeten worden gestaafd door feiten ook houde men wel voor oogen, dat tot nu toe de marine aan den strijd weinig deel had. Voorts valt het al heel moeilijk, met Westersche maten de opofferingen te meten, die het Japansche volk zich zal kunnen getroosten dat de Chineezen hierin niet of weinig zullen onderdoen schijnt thans geen gewaagde conclusie meer. Een wellicht ietwat voorbarige, door anderen niet openlijk onderschre ven uitlating van militaire zijde toonde duidelijk den invloed van het accoord tusschen Londen en Rome men verwachtte hiervan een krachtiger houding van Engeland een sedert te Sjanghai voorgevallen feit zou als bevestiging kunnen dienen en als gevolg daarvan mede van Rusland. Premier Konoe keerde hersteld terug en sprak zijn heengaan als minister nadrukkelijk tegen. Van de onder zijn leiding te stellen eenheidspartij werd sedert het op reces gaan der volksvertegenwoordiging weinig meer verno men de oprichting van een dergelijke partij is overigens een reeds jaren lang regelmatig terugkeerend verschijnsel, dat tot nu toe slechts tot resultaat had, dat het aantal politieke partijen telkenmale met een werd vermeerderd. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 102