stelling staande artillerie. Een belangrijke taak is hier weggelegd voor het luchtwapenverkenning van opstelling en opmarsch van de reserves, bombardeeren van deze afdeelingen zoo mogelijk in haar afwachtingsstellingen en anders kort voor dat een ontmoe ting met de eigen vechtwagenafdeelingen plaats heeftvoor uitvoering van deze opdracht is nauwe samenwerking tusschen het luchtwapen en de pantsertroepen geboden. De vechtwagens, welke evenbedoelde taak hebben te vervullen zouden gepantserd moeten zijn tegen vuur van pantser-afweer geschut, met het oog op de te ontwikkelen snelheid en de ver- eischte mate van beweeglijkheid zal echter slechts volstaan moeten worden met een pantsering tegen vuur van licht pantser-afweer geschut en zware mitrailleurs zij zullen voorts bewapend moeten zijn met pantserdoorborend geschut en mitrailleurs. Bedoelde vechtwagens zullen derhalve moeten behooren tot het mid delbare type. Hun voorwaartsche beweging zal niet mogen worden opgehouden door het verrichten van detailwerk, waaronder te verstaan het vernietigen van de vijandelijke automatische infanteriewapens (dit sluit echter niet uit het vernietigen door vuur of door overrijden van infanteriewapens, welke tijdens de voorwaartsche beweging worden ontmoet). Tot het detailwerk moet niet worden gerekend de bestrijding van reeds in stelling staand pantser-afweer-geschut, omdat dit geschut een rechtstreeksche bedreiging vormt voor het pantserwapen en uit dien hoofde zoo snel mogelijk moet worden vernietigd. Om dit te kunnen bereiken is het noodig, dat in groot aantal, ver spreid over een breed front wordt voorwaarts gegaan, zoodat het vijandelijk pantser-afweer-geschut zich slechts kan bepalen tot het bevuren van de recht op hen toekomende vechtwagens en daardoor hun onbeschermde flanken aan de overige vecht wagens moeten bieden. Achter de middelbare vechtwagens volgen de snelle lichte tanks, die tot taak hebben de vijandelijke automatische infanterie wapens en enkele in tact gebleven stukken pantser-afweer-geschut te vernietigen. Ten einde gebruik te kunnen maken van den door het verrassend verschijnen van de middelbare vechtwagens teweeg gebrachten demoraliseerenden invloed, is het noodig de lichte vechtwagens, zoo dicht als met het oog op de vuuruit- werking mogelijk is, bij den aanval op en het doordringen in de vijandelijke hoofdweerstandsstrook, achter de middelbare vecht wagens te doen opsluiten. De kans dat de vertraging, welke ontstaat bij de uitvoering van hun taak, oorzaak zal zijn dat de lichte vechtwagens de middelbare niet zullen kunnen volgen, wordt eensdeels opgeheven door de grootere snelheid en beweeglijkheid van de lichte t.o.v. de middelbare vechtwagens, anderdeels door het innemen van een groote diepte-formatie waardoor het werk 420

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 10