2e golf. Gevormd door het tweede echelon van de vechtwagen-voor- compagnieën, dan wel indien de voorcompagnieën al haar secties in voorste lijn hebben gebracht, het voorste echelon van de vechtwagencompagnieën in tweede lijn. Taak: Doordringen in de vij. hoofdweerstandsstrook tot alle organen welke direct invloed kunnen uitoefenen op den aanval (eerste taak), ondersteuning van de eerste golf (tweede taak). Type Middelbare en lichte vechtwagens. 3e golf. Gevormd door het voorste echelon van de compagnieën in 2e lijn, dan wel door het tweede echelon van de compagnieën in 2e lijn. Taak Doordringen in de vij. hoofdweerstandsstrook ter ver nietiging van de vij. infanteriewapens. Type Lichte vechtwagens. Eventueel verder volgende golven. Taak als voor 3e golf. Meer achterwaarts volgende reserve-afdeelingen blijven in of nabij de uitgangsstellingen in ontwikkelde formatie opgesteld. Voor een juiste waardeering van de moderne vechtwagentactiek, zooals deze hiervoor werd ontwikkeld en welke in dezen vorm in hoofdzaak de Duitsche opvattingen weergeeft, komt het ons niet ondienstig voor in het kort aan te geven op welke wijze de in het verband van den infanterieaanval opgezette vechtwagenaanval in Frankrijk wordt uitgevoerd, als voorbeeld van een tactiek waarvan de grondslagen werden gelegd in den tijd toen de vecht wagens nog in het beginstadium van technische ontwikkeling verkeerden en, op deze grondslagen voortbouwende, geen gelijken tred met de verdere technische ontwikkeling heeft kunnen houden. In de Fransche vechtwagentactiek wordt onderscheid gemaakt tusschen een aanval op een krachtig, en een aanval op een vluchtig verdedigde stelling. In het eerste geval wordt aan de infanterie en lichte vechtwagens, welke in nauw verband optreden, de weg gebaand door middelbare en zware vechtwagens, waartoe deze voor de infanterie uit de uitgangsstelling vertrekken, nadat de artillerie haar inleidende beschieting heeft gehouden ter oprui ming van hindernissen en mijnversperringen. De taak van deze middelbare en zware vechtwagens is het maken van bressen in de hindernissen, vernielen van dekkingen, effenen van het terrein 426

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 16