daden diep getuigende kerkhof in Atjeh's hoofdplaats Koetaradja „Zie gij hebt velen onderwezen „En gij hebt slappe handen gesterkt", welke woorden zijn ontleend aan het bijbelboek Job (hfdst. 4:3). Inderdaad, dominee Thenu was steeds tegenwoordig daar waar de slagen vielen, die op onze soldaten indruk maakten en hen een oogenblik deden vragen waarom Zijne bezielende woorden, gegoten in een vorm voor eenvou- digen van harte volkomen begrijpelijk, sterkten den geest, ver hoogden de zucht tot het volbrengen van groote daden, zweepten op tot zelfverloochening, onderstreepten op overtuigende wijze de den soldaat in het bijzonder tot groot fanatisme voerende leuze voor Vorstin en Vaderland. Thenu bezat wel zeer uitzonderlijk de gave van den een voud. Hij wond geen doekjes om hetgeen hij meende te moeten zeggen, hij sprak de waarheid duidelijkna zijn woorden bleef geen ruimte over voor misverstand. Ons Leger heeft geteld en telt nog groote mannen van de daad, van het zwaard en ook van het woord. Het zwaard voerde deze krijgsman niet, maar het woord en de daad vormden zijn leven. Het heeft H. M. onze Koningin behaagd dominee Thenu op 31 Augustus 1901 te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, een ridderorde, welke strekt tot vereerende onderschei ding van hen, die zich jegens de Koningin en den Staat of jegens de maatschappij, op bijzondere wijze hebben verdienstelijk ge maakt. Het is alsof Thenu der verheven Stichtster van deze Orde voor oogen heeft gestaan, toen zij deze criteria verbond aan het Instituut der Orde. Het schoonste oogenblik, dat Thenu heeft mogen beleven, was dat, toen zijne Vorstin hem, naar zijn diepst gevoelden wensch, het voorrecht deed te beurt vallen persoonlijk voor Haar te verschijnen, Die hij steeds noemde in zijne woorden tot de strijders voor de belangen van Groot-Nederland, voor het bereiken van geordende toestanden in het zoo moeilijke gewest, ginds in het noorden van Sumatra. Het monument te Koetaradja was niet noodig om dezen grooten en toch zoo diep eenvoudigen man te doen voortlevendit is ook niet de bedoeling geweest. Het monument is echter een symbool van hetgeen overtuiging vermag en dus van de groote beteekenis van de macht dier overtuiging. Wij eindigen met de woorden, welke op het monument in brons zijn geboekstaafd Soldaten-dominee Iz. Thenu 1894-1937. woorden, die in hun diepen eenvoud dezen grooten man volkomen typeeren. 412 C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 2