Kjahi Madja in de meening verkeerde zich niet op genade te hebben overgegeven. Het einde van Kjahi Madja was in ieder geval niet bijzonder roemvol, en Dipa Negara zal over zijn voornaamsten geestelijken medewerker niet in alle opzichten tevreden geweest zijn. Trouwens, het werd reeds opgemerkt, de verhouding tusschen beiden liet reeds veel te wenschen over. Nauwelijks was Kjahi Madja van het krijgstooneel verdwenen of Sentot nam zijn plaats in. Sentot De meest geringe van het drietal, doch de dapperste ook een fantast, doch een dweper met persoonlijken moedAli Bassa Ranga Prawiro Dirdjo, de in het begin van den oorlog 17-jarige knaap, die zich uit een ondergeschikte functie tot legeraanvoerder van Dipa Negara had opgewerkt en door dezen oorspronkelijk met den Turkschen naam Abdoel Mustafa werd begiftigd. Sentot De schrik van de Euro- peesche troepen de wanhoop van alle bevelhebbers uit den Java-oorlogde Bassa, die het bestond met zijn ongeregelde benden keer op keer een paniek te veroorzaken in onze gelederen. Men beluistere hoe Dipa Negara over zijn legerchef oordeelt, in een gesprek met Luitenant Knoerle, wiens dagboek wij volgen Men ziet hetSentot is Dipa Negara's held, doch hij acht zich zelf toch nog dapperder, hetgeen ondertusschen niets vermindert aan de algemeene erkenning van eerstgenoemdes verdiensten als krijgsoverste. De geschiedenis is er om te bewijzen, dat de voor naamste sucessen op onze troepen door den jeugdigen panglima werden bevochtenSentot was de groote strateeg, de man van de actie, van de verrassing, van de daad. Doch daarnaast moet de jeugdige fantast met Kjahi Madja een grooten invloed op Dipa Negara's geest hebben uitgeoefend hij was ook een psychologisch strateeg. Tot de gevangenneming van Kjahi Madja drukte deze het geestelijke stempel op den krijg 454 „Hij (Dipa Negara) noemt zich den dappersten van allen, hij noemt zijnen oom Mangkoe Boemi eenen lafhartigenhij spreekt met geest drift van zijne onderlegerhoofden Sommo Negoro en Merto Negoro. „Sentot is zijn held. Hij had aan denzelven den naam gegeven van deszelfs vader Ranga Prawiro Dirdjo (de uitmuntende held) en Diepo Negoro beklaagt zich, dat ons Gouvernement dien titel niet erkend heeft, wordende dezelve slechts Sentot genoemd. „Diepo vertelt mij, dat Sentot in den jongsten oorlog 8 paarden onder zich heeft verloren, dat hij zelf vele malen is gewond geworden en dat Sentot de roeping in zich gevoelt, om als veldheer te sneuvelen, gelijk zijn vader de Ranga Prawiro Dirdjo, tijdens den Maarschalk Daendels". l) Dagboek van 16 Mei, zie Hallema blz. 1003.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 44