Sentot stond toen als onmiddellijke reserve in tweede lijn. Doch niet zoodra ging de ster van Kjahi Madja minderen aan glans of Sentot's invloed vermeerderde. Toen dan ook in November 1828 Kjahi Madja voor goed van het tooneel was verdwenen, nam Sentot de te voren gedeelde macht geheel alleen in handen en klom zijn ster snel hooger, vooral toen het succes voorloopig nog aan de zijde van Dipa Negara bleef. De door Sentot in December 1828 aan de colonne-Bauer toegebrachte nederlaag bracht den jeugdigen waaghals op het toppunt van zijn roem de bij Toeroes behaalde lauweren waren voor Dipa Negara een te eken, dat Sentot ook alleen wel het oorlogsapparaat kon besturen en de groote heer en meester bleef even lijdelijk als voorheen, Merkwaardig is, hetgeen De Klerck omtrent deze fase van den oorlog mededeelt, vooral ook al weer uit een psychologisch oog punt. Het blijkt, dat Sentot zijn gebieder practisch gesproken zijn eigen wil oplegt, en later zelfs geheel overvleugelt. 455 „Intusschen is het waard opgemerkt te worden" zoo begint De Klerck zijn beschouwing „dat Dipanegara, hoewel op slechts weinige palen afstand van het gevechtsterrein verwijderd, zich geheel van deelname aan den strijd heeft onthouden. Persoonlijke moed was hem vreemd, het krijgsgewoel schuwde hij. En wat hij in den kring zijner naastbestaanden en raadslieden was, verdient geen hooger waardeering. Voorwaar een heldenfiguur kon hij niet tot model zijn Trotsch en aanmatigend in tijden van voorspoed, brutaal zelfs in het voordragen zijner ook in eigen oog onzinnige eischen, vei - toonde hij bij de behandeling der inwendige bestuursaangelegenheden een voor zijn zaak betreurenswaardige willoosheid. Er ging van hem geen kracht uit, noch op militair, noch op politiek gebied, speelbal als hij was van anderer wil. Kjahi Madja ondermijnt zijn gezag, spreekt openlijk in zijn tegenwoordigheid Dipanegara's onbeduidendheid uit. Uit vrees voor den overmoedige beloont hij hem, en weet, als s mans eerzucht ten slotte alle perken overschreden heeft, er geen beter raad op dan hem naar elders te verwijderen, een middel, dat wel eens erger had kunnen blijken dan de kwaal. Nauwelijks is Kjahi Madja van het tooneel verdwenen, of een gelukkig soldaat, gering van afkomst, maar kranige persoonlijkheid, begint een dergelijk spel met zijn Heer en Vorst. Dipanegara zijn de aanmatigingen van den jeugdigen maar talentvollen krijgsman hinderlijk hij mort over hem telkens als deze afwezig is, doch geeft gevolg aan diens wenschen, zij het schoorvoetend, als Sentot zich in de nabijheid bevindt. En Prawirodirdja was zich zijn invloed, zoo verhoogd na zijn gelukkige onderneming tegen de 8e mobiele colonne, volkomen bewust. Het valt hem gemakkelijk de leiding der krijgszaken in handen te nemen, den Rijksbestierder de wet voor te schrijven en zich op de koorden 1) Is het niet teekenend voor Dipa Negara's volkomen gemis aan inzicht van zaken, dat hij zelf verklaart (De Klerck, V, blz. 742 in het rapport De Stuers) „dat hij dikwijls nauwelijks kennis droeg van wat er voorviel, dat het hij toeval was, dat hij het voordeel van Sentot op de 8e colonne had komen te vernemen, doordien hij groot geschreeuw van volk hoorende en daarnaar vernemende, ten antwoord hem wierd gegeven dat men eenig veroverd geschut en wapenen aanvoerrde"

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 45