feitelijk ongewijzigd, indien generaal ChiangKaiShih er wederom in slaagt een beslissende nederlaag te vermijden door tijdig terug te trekken. En een débacle in het Chineesche leger wordt steeds minder waarschijnlijk na de maandenlange oefening in het terugtrekken. Zulk een gevaar was vooral groot in November '37, toen het Chineesche leger van ShangHai op NanKing terug trok ook toen werd het echter overwonnen. Het ziet er uit alsof dit conflict nog zeer lang kan duren. Japan moge het betreuren het te hebben begonnen, het zal echter niet opgevenChina evenmin. Een militaire overwinning door de Japanners lijkt verder verwijderd dan eenige maanden geleden na den val van NanKing (aan welke gebeurtenis overigens een overdreven militaire en politieke beteekenis is toegekend geworden). Dus gaan beide partijen door elkaar economisch te verzwakken, en zullen tenslotte wellicht economische en (of) politieke factoren de beslissing moeten brengen. Dit resultaat hebben de Japanners zeker niet verwacht. Indien één volk de gelegenheid heeft gehad de Chineesche toestanden te bestudeeren, rlan zijn dat wel de Japanners geweestzij hebben daarvan ruimschoots gebruik gemaakt. Zij alleen wisten hoe met China om te springen. Dat was het stereotiepe, zelfbewuste antwoord, dat de wereldpers steeds ontving, wanneer zij de Japansche politiek en handelingen ten opzichte van China waagde te criti- seeren. Maar nu zijn de bewijzen daar, welke aantoonen, dat hun inzicht in de Chineesche toestanden minder juist was. „Japans information on China", aldus de ShangHai Evening Post van 22 Maart jl-, „has been at least twenty years out of date it seems agreed by the most competent observers. This is astonishing, in view of the close study which has been made by this neighbouring country, but its truth is attested by those from countries whose home-policies are at least theoretically aligned with Japan in fact, there seems no major conflict in evaluation of the scene by foreigners actually on the spot. Japan somehow has persisted in the view that China has never shaken off war- lordism, that all Chinese leaders are corrupt and all Chinese soldiers sheep, that Chinese progress was inconsequential because it was slow and belated in contrast with Japan's relatively rapid assimilation of Western ways and ideas. That China may have been building more soundly though more slowly, and that Japan's grasp of Western ideas may have been imperfect and hardly kept up to date, is something apparently realized not at all in Japan but which it is important to realize in achieving any true evalua tion of the China scene to day. Chinese have often been accused of being indecisive, tempo rizing. On the contrary the Japanese was portrayed as shrewd, efficient hustlers. But in the China campaign of the present moment things are distinctly the reverse. If the Japanese know 462

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 52