voor het ambulance-vliegtuig. Hij had zoo'n toestel te Cazaux gestationneerd en zijn hospitaal was doorloopend in verbinding met dit vlieg-centrum om bij eventueele verzoeken om hulp dadelijk klaar te zijn. Hij heeft van verschillende kanten veel tegenwerking onder vonden, maar nadat hij meermalen het nut van zijn propaganda had aangetoond, heeft men zijn verdienste wel moeten erkennen. Zoo vervoerde hij in 1926 van Beauvais naar Parijs den chirurg VONCKEN (van den Belgischen Militair Geneeskundigen Dienst) en diens dochter, die bij een auto-ongeluk zoodanig was gewond, dat directe specialistische hulp noodzakelijk was. De Tsjechische kapitein OCKRANA, die een wervelfractuur had, werd door PICQUE naar Praag gebracht, welk vervoer op andere wijze dan door de lucht niet verantwoord werd geacht. In Juni 1927 werd PICQUE voor den zooveelsten keer verzocht om een ernstigen patiënt te willen evacueeren. Het was zeer slecht weer; hevige regenbuien en windvlagen maakten het vliegen voor dien tijd haast niet mogelijk. De thans bijna volmaakte blind- vlieginstrumenten en radiopeilingen bestonden toen nog niet. Toch startte hij en leverde zijn zieke zonder ongelukken af. Tijdens de terugreis is zijn toestel in brand geraakt en neergestort. Met PICQUE is één der grootste en daadwerkelijkste propagandisten voor de luchtambulance heengegaan. Ook andere landen begonnen langzamerhand geregeld zieken door de lucht te vervoeren. Engeland begon in Mesopotamië en Kourdistan Italië in Lybië, waar de Commissaris-generaal graaf GALLARATI SCOTTI tijdens een inspectie-reis gewond werd en per vliegtuig naar het hospitaal te Derna werd geëvacueerd. Zweden kocht in 1923 twee vliegtuigen van Frankrijk, welke toestellen met ski's werden uitgerust. Later heeft men het landingsgestel zoodanig veranderd, dat er ook drijvers aan konden worden bevestigd, 's Winters gebruikte men de ski's en 's zomers de drijvers. In Amerika werd de Air Medical Service opgericht, welke dienst tijdens natuurrampen, catastrophes in de mijngebieden en bij groote epidemieën veel goed werk heeft verricht. Ook bij de malaria-bestrijding was een vliegtuig ingedeeld om op geringe hoogte over de broedplaatsen der anopheliden parijsch groen te strooien, waarmee merkbaar succes werd verkregen. Siam heeft bijzonder veel aandacht besteed aan het ambulance vliegtuig, hetgeen in verband staat met de onmogelijkheid van vervoer langs de, in den natten tijd volkomen onbegaanbare, wegen. Vele militaire vliegvelden werden opgericht en tevens voor medische doeleinden opengesteld. Meestal ging het vervoer van en naar Bangkok, waar een goed vliegveld en een groot hospitaal zijn. 466

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 62