Ook in Australië heeft de luchtambulance een groote plaats ingenomen bij de medische en hygiënische verzorging van dit uitgestrekte land men heeft er zelfs vliegende doktoren, die er met hun eigen toestel op uit trekken om hun patiënten te bezoeken. In Polen zorgt de vliegmedische dienst er voor, dat iedere arts in de gelegenheid kan worden gesteld om van een ambulance vliegtuig gebruik te maken. Officiëele lijsten, waarop is aangegeven in welke gevallen deze hulp kan en mag worden aangevraagd en op welk naastbij gelegen vliegveld de dokter zijn patiënt moet afleveren, zijn daar in omloop. Tenslotte heeft de oorlog in Abessinië op ondubbelzinnige wijze het noodzakelijk gebruik van roode-kruis-vliegtuigen aangetoond. In de medische verzorging van het Italiaansche leger nam het vliegtuig een niet onbelangrijke plaats in, vooral omdat het trans port langs de bijna onbegaanbare wegen niet verantwoord en niet wel mogelijk was. Ook in onzen Archipel hebben zoowel de Koninklijke Marine als de Militaire Luchtvaartafdeeling verschillende malen hun ambulance-toestellen voor het vervoer van ernstige patiënten uit afgelegen streken ter beschikking gesteld, terwijl ook de K.N.I.L.M. enkele zieken heeft vervoerd. Dat de voorwaarden voor zieken- en gewondenvervoer door de lucht in vredestijd andere zijn dan in oorlogstijd, spreekt vanzelf. In het eerste geval zal slechts bij uitzondering hulp worden aangevraagd en dan is meestal een klein 2 of 3 persoonsvliegtuig (een omgebouwd of voor het meenemen van brandcard inge richt sportvliegtuig) voldoende. In oorlogstijd is het aantal ge wonden, dat spoedig speciale hulp noodig heeft, veel grooter en zal men groote ambulance- eventueel verkeersvliegtuigen moeten gebruiken. Voorts moet rekening worden gehouden met de volgende punten, welke o.a. deel uitmaakten van een bespreking tijdens een Inter nationaal medisch congres te Parijs in 1929 1. naar alle waarschijnlijkheid zal het ambulance-vliegtuig' niet verder dan ongeveer 10 km achter het front kunnen komen, wil men zich niet blootstellen aan het luchtdoelgeschut en aanvallen van den vijand 2. aangezien de landingsterreinen aan het front bij een bewe gingsoorlog telkens moeten worden verplaatst, kunnen deze in haast aangelegde velden slechts klein zijn, d.w.z. dat alleen de kleine en middelgroote toestellen daarop kunnen landen 3. er moet vervoerd worden naar basishospitalen, die minstens 200 km achter het front zijn gelegen 4. de leiding van het vervoer dient gecentraliseerd te zijnhet Roode kruis kan daarbij optreden als de brug tusschen het Leger, de Marine en de Burgerluchtvaart. 467

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 63