heeft men zelfs geluidsfilms in een vliegende DC3 vertoond, zonder dat van het motorlawaai ernstig hinder werd ondervonden. We kunnen dus zeggen, dat dit probleem vrijwel is opgelost en dat de voor een roode-kruLs-vliegtuig vereischte geluiddempende cabine zeer goed mogelijk is. Dikwijls worden moeilijkheden ondervonden bij het naar binnen brengen en uitladen van de brancards de ingang moet zoodanig gekozen en gemaakt worden, dat dit laden met groot gemak en groote snelheid kan geschieden. Bij een der laatste oefeningen van de Royal Air Force met ambulance-toestellen bleek, dat de tijd noodig om een patiënt in te laden ongeveer 1 min. bedroeg. Het is daartoe gewenscht een uniform model brancard te gebruiken voor de vliegtuigen en ambulance-auto's zoodat het hinderlijk overladen van den patiënt van de eene brandcard op de andere wordt vermeden. De aangenaamste ligging voor de patiënten is die met het hoofd naar den neus en de voeten naar den staart van het vliegtuig tijdens het starten en taxiën liggen ze dan met het hoofd naar boven en tijdens de vlucht practisch horizontaal. Het is noodig dat de ruimte tusschen de brancards voldoende is om den dokter gelegenheid te geven de patiënten gedurende de vlucht te kunnen observeeren en behandelen. De medicus moet overal gemakkelijk bij kunnen komen. Een goede luchtverversching zonder hinderlijk tochten is een vereischte. Bij het vliegen door koude streken is verwarming noodzakelijk. Zoo mogelijk dienen de vensters van het vliegtuig van zoodanig glas te zijn gemaakt, dat schel licht wordt uitgeschakeld. Tot den inventaris van een roode-kruis-vliegtuig moeten be- hooren 1. een klein en voor eventueele behandeling onderweg nood zakelijk instrumentarium, dat naar gelang van de te ver wachten complicaties moet worden aangevuld. 2. zuurstof apparaten, vaak onmisbaar indien de omstandigheden het noodig maken dat er op vrij groote hoogte (3 a 4000 m) wordt gevlogen. Ook voor patiënten met hart en longaan doeningen is zuurstof noodzakelijk. 3. de noodige medicijnen, verbandstoffen, utensiliën (onder steek) en dranken (koffie en wijn), welke laatste in ther- mosflesschen op de gewenschte temperatuur kunnen worden gehouden, terwijl dit alles gemakkelijk bereikbaar moet zijn. 4. een kleine waschgelegenheid, liefst met stroomend water. Dat een ambulance-vliegtuig een W. C. moet hebben, behoeft nauwelijks gezegd. 469

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 65